Nowe miejsca pracy w Szczecinie przy produkcji wiatraków

150 miejsc pracy w otwartej w czwartek w Szczecinie stacji produkcyjno-testowej stworzy, wraz z firmą Siemens, spółka kk-electronic. W stacji będą powstawać systemy sterowania do elektrowni wiatrowych. Wartość inwestycji to 12 mln zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe miejsca pracy w Szczecinie przy produkcji wiatraków

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 kwi 2013 20:12


- W związku z rozszerzeniem działalności planujemy w ciągu dwóch najbliższych lat zwiększyć zatrudnienie w naszej firmie do 500 osób, obecnie mamy ok. 350 pracowników. Całe przedsięwzięcie jest także skomplikowane techniczne, dlatego większość tych pracowników będzie musiała posiadać wykształcenie techniczne - powiedział podczas uroczystości otwarcia stacji dyrektor kk-electronic Polska Przemysław Szczepaniak.

Jak podkreśla: - Ważnym dla nas było, aby ta inwestycja była ulokowana w pobliżu miasta, w którym są zasoby w postaci wykwalifikowanych pracowników. Będziemy kontynuować naszą współpracę z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.

Zgodnie planami rozwoju przedsiębiorstwo przejdzie od produkcji pojedynczych komponentów wiatraków do tworzenia zintegrowanych systemów.

Tradycyjne produkty z zakładu w Szczecinie obejmują elektryczne panele sterowania, skrzynki sterujące i rozdzielnice. Nowa inwestycja umożliwi tworzenie i testowanie kompletnych systemów sterowania do elektrowni wiatrowych - tzw. power unit. Taki zintegrowany system składa się z około tysiąca elementów i jest kombinacją sterowników, rozdzielnic, konwerterów i transformatorów. Jego działanie umożliwia zbieranie energii wyprodukowanej przez turbinę wiatrową i przekazywanie jej do sieci energetycznej.

Pierwszym odbiorcą gotowego rozwiązania jest koncern Siemens Wind Power.

Polski oddział duńskiego koncernu kk-electronic znajduje się w Szczecinie od 2003 roku. Głównym obszarem działalności firmy jest rynek energii odnawialnej w zakresie produkcji rozdzielnic i paneli kontrolnych, systemów kontroli i sterowania oraz akcesoriów do turbin wiatrowych. Przedsiębiorstwo jest jednym z wiodących producentów takiego sprzętu.

Głównym odbiorcą produkowanych przez przedsiębiorstwo rozdzielnic i systemów sterujących jest jeden z liderów na rynku elektrowni wiatrowych - koncern Siemens Wind Power. Produkowane w Szczecinie komponenty trafiają do fabryk Siemensa w Danii, USA i w Chinach. Stamtąd eksportowane są wraz z turbinami do kolejnych krajów, m.in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, i Korei Południowej, a ostatnio także do Nowej Zelandii i Maroko. Wyroby te wykorzystywane są również w Polsce, ale systemy montowane są w turbinach poza granicami kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.