Nowa praca: Przed zatrudnieniem warto sprawdzić szefa i firmę. Jak to zrobić?

Przed podjęciem pracy i podpisaniem umowy należy starannie ocenić przyszłego szefa i sprawdzić firmę, w której zamierzamy pracować. Jak stwierdzić, czy opłaca się dołączyć do danego zespołu?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowa praca: Przed zatrudnieniem warto sprawdzić szefa i firmę. Jak to zrobić?

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl/AT

20 mar 2017 12:50


• Rynek kandydata powoduje, że coraz bardziej to pracodawcy muszą zabiegać o pracowników niż pracownicy o pracę.

• Dlatego też nie warto podejmować pracy pierwszej z brzegu.

• Przed podpisaniem umowy z przyszłym szefem należy starannie ocenić zarówno jego samego, jak i firmę.

• Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat powinien nie tylko zaprezentować siebie z jak najlepszej strony, lecz także dowiedzieć się jak najwięcej o pracodawcy

Jak sprawdzić czy opłaca się dołączyć do danej firmy?

- Wybór pracodawcy jest bardzo ważnym wyborem w życiu każdego człowieka. To, z kim się zwiążemy, może rzutować na to, kim będziemy za pięć, dziesięć lat – mówi Marika Stasinowska z firmy HRK.

Czytaj też: Na co zwrócić uwagę wybierając pracodawcę? Oto 4 najważniejsze rzeczy

Jak stwierdzić, czy do danej firmy opłaca się dołączyć? Przede wszystkim trzeba ocenić jej atrakcyjność, a więc sprawdzić, czy między innymi zapewnia rozwój zawodowy, daje duże szanse na awans, gwarantuje stabilność zatrudnienia, ma wysoką kulturę organizacyjną, a także czy oferuje wartościowe świadczenia dodatkowe. Oprócz tego dowiedzmy się, jakie są plany rozwojowe danej organizacji.

Jeszcze przed pójściem na spotkanie z potencjalnym pracodawcą dobrze jest poszukać o nim informacji w internecie.

Tym, co na pewno ma prawo nas zaniepokoić, jest duża rotacja pracowników w przedsiębiorstwie.

Często świadczy ona o tym, że w firmie dzieje się coś złego. Sygnałem ostrzegawczym są również wpisy mówiące, że pracodawca popełnia różne błędy, które demotywują zatrudnionych. Na przykład niewystarczająco zapoznaje nową osobę z jej obowiązkami i funkcjonowaniem firmy albo zleca pracownikowi bez pytania o jego zgodę zadania niewynikające z umowy. Miejmy przy tym na uwadze, że nie wszystkie informacje o danej firmie, które znajdziemy w sieci, muszą być oczywiście prawdziwe – wyjaśnia Marika Stasinowska.

Bardzo duże znaczenie dla pracownika ma też to, jak potencjalny szef wypadnie na rozmowie kwalifikacyjnej.

- Powinniśmy starać się na niej nie tylko zaprezentować siebie z jak najlepszej strony, lecz także dowiedzieć się jak najwięcej o pracodawcy. Nie bójmy się zadawać pytań, również tych trudnych. Jeśli nie aplikujemy na nowo utworzone stanowisko, warto dowiedzieć się przykładowo, dlaczego nasz poprzednik już tu nie pracuje. Pamiętajmy: rozmowa kwalifikacyjna służy zarówno ocenie pracownika przez pracodawcę, jak i na odwrót - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.