Nowa Huta liczy na 40 tys. nowych miejsc pracy

40 tys. nowych miejsc pracy może powstać na poprzemysłowych terenach w Nowej Hucie, jeśli powiedzie się współpraca uczelni i biznesu - powiedział dziennikarzom wojewoda małopolski Jerzy Miller.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowa Huta liczy na 40 tys. nowych miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 lut 2015 10:09


Dodał, że jeszcze w tym roku powinno dojść do przejęcia ok. 300 ha gruntów, których nie potrzebuje ArcelorMittal Poland.

Tereny te maja być miejscem praktycznego zastosowania innowacyjnych technologii. W ramach projektu "Kraków - nh kwadrat" zaplanowano, że powstaną tam laboratoria, w których specjaliści z krakowskich uczelni będą prowadzić badania i testy na zlecenie firm.

"Chcemy, by powstały tam obiekty, w których naukowcy będą mogli doprowadzić pomysł, rozwiązanie teoretyczne do etapu nadającego się do wdrożenia przemysłowego" - mówił Jerzy Miller. "Uczelnie będą się mogły tutaj wprowadzić ze swoimi laboratoriami, pod warunkiem, że biznes chce korzystać z efektów prac w tych laboratoriach, a biznes będzie się mógł wprowadzić pod warunkiem, że zleca uczelniom badania dotyczące swoich produktów" - dodał.

Obecnie trwa wycena gruntów, które nie są już potrzebne spółce ArcelorMittal Poland.

Tereny dziś ogrodzone mają stać się integralną częścią miasta. Będzie nimi zarządzać powołana jesienią zeszłego roku spółka celowa - Nowe Centrum Administracyjne. Na razie zajmuje się ona rewitalizacją dawnych budynków administracyjnych Huty im. Sendzimira, a po przekazaniu Skarbowi Państwa gruntów przez Arcelor Mittal, ma szukać inwestorów dla tych terenów.

Według wojewody przejęcie gruntów powinno nastąpić latem, ale na razie trudno dokładnie oszacować koszty ich przygotowania dla potencjalnych inwestorów: drogi są w dobrym stanie, a infrastruktura podziemna wymaga inwentaryzacji i oceny stanu technicznego.

"Ten projekt będzie się rozwijał latami, bo nie od razu znajdziemy inwestorów, którzy zagospodarują cały ten teren. Ale są już zainteresowani. To szansa, którą musimy wykorzystać" - mówił Miller. "Powinno tam pracować ok. 40 tys. osób" - ocenił.

Oprócz laboratoriów dla biznesu w ramach "Kraków - nh kwadrat" mają powstać przedszkola, żłobki i miejsca odpoczynku: basen, kort tenisowy, kawiarnie oraz tereny zielone. Nie przewiduje się tam wznoszenia zabudowy mieszkaniowej. Na tym obszarze ma być ulokowane także Centrum Konserwacji i Magazynowania Muzealiów dla kilkunastu placówek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.