NIK ma uwagi do naboru w służbie zagranicznej

0 0
NIK ma uwagi do naboru w służbie zagranicznej

NIK oceniło pozytywnie system naboru i zarządzania służby zagranicznej w MSZ, wskazując jednak na nieprawidłowości w postaci zatrudniania na placówkach zagranicznych osób bez kwalifikacji i znajomości języków. MSZ odbiera zarzuty i twierdzi, że przy naborze kluczowe są kompetencje.

NIK w kontroli systemu naboru i zarządzania zasobem kadrowym służby zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wykazała m.in., że w niektórych zagranicznych placówka zatrudniano część osób bez rozpisywania konkursu, bez odpowiednich kwalifikacji i znajomości języków obcych.

Według raportu 6 na 38 szczegółowo zbadanych stanowisk w służbie zagranicznej (15,8 proc.) obsadzonych zostało bez przeprowadzenia naborów przewidzianych ustawą o służbie cywilnej.

Jak podkreśla NIK, MSZ tłumaczyło się brakiem stosownych uregulowań w ustawie o służbie zagranicznej. Izba zwróciła uwagę, że przepisy tej ustawy odsyłają w sprawach w niej nieuregulowanych do ustawy o służbie cywilnej, a ta jasno wymaga trybu otwartego i konkurencyjnego naboru pracowników.

NIK zwróciło też uwagę, że minister nadając stopnie dyplomatyczne nadużywa trybu wyjątkowego. Zaznaczono, że w czasie objętym kontrolą prawie połowa (9 ze zbadanych 20 przypadków) nadana została w trybie szczególnym z pominięciem spełnienia wszystkich wymagań. W efekcie stopnie dyplomatyczne były nadawane osobom, które nie miały ukończonej aplikacji lub egzaminu dyplomatyczno-konsularnego czy też potwierdzonej znajomości co najmniej dwóch języków obcych - czytamy w raporcie.

Jak czytamy w raporcie z kontroli NIK "bez przeprowadzenia naboru zatrudniono w służbie zagranicznej m.in.: magistra socjologii z potwierdzoną znajomością jednego języka obcego, posiadającego doświadczenie w pracy jedynie na stanowiskach kelnerki i sprzedawcy; magistra politologii, bez potwierdzonej znajomości jakiegokolwiek języka, będącego prywatnym przedsiębiorcą oraz magistra wychowania plastycznego z potwierdzoną znajomością jednego języka obcego, będącego prywatnym przedsiębiorcą i dyrektorem kreatywnym w pracowni rzeźby i konserwacji obiektów zabytkowych.

Pomimo stwierdzenia tych nieprawidłowości NIK pozytywnie oceniło cały system naboru w MSZ.

Dyrektor biura prasowego MSZ Michał Safianik w rozmowie z PAP zapewnił, że nie ma możliwości, aby jakakolwiek osoba nieprzygotowana mogła wyjechać na placówkę dyplomatyczną. "Teza, że ważniejsze są znajomości, niż kompetencje jest tezą krzywdzącą" - zaznaczył Safianik

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.