Niepełnosprawnym trudniej na rynku pracy

0 0
Niepełnosprawnym trudniej na rynku pracy
Wśród pracodawców panuje przekonanie, że osoby niepełnosprawne są mniej samodzielne i będą wymagały większej pomocy (Fot. fotolia)

W pierwszym kwartale 2015 r. współczynnik aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniósł 28,8 proc. Chociaż wzrósł on w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, liczba takich rekrutacji jest nadal niska.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy dla osób niepełnosprawnych pozostaje wejście na rynek pracy czy też powrót do aktywności zawodowej. W ciągu ostatnich lat liczba zatrudnień osób niepełnosprawnych w Polsce wzrosła nieznacznie. Występuje wiele obaw, które pojawiają się podczas próby zatrudnienia, zarówno ze strony potencjalnych pracowników, jak i samych pracodawców.

Niepełnosprawni mają trudniej

W pierwszym kwartale 2015 r. współczynnik aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniósł 28,8 proc. Chociaż wzrósł on w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, liczba takich rekrutacji jest nadal niska.

Czytaj też: Niepełnosprawni na rynku pracy zagrożeni: Może zniknąć 30 tys. miejsc pracy

Rozmowy kwalifikacyjne stresują większość Polaków. W walce ze stresem nie pomaga zapewne negatywna postawa rekrutera, a jak wynika z badań przeprowadzonych na cele zapraszamnarozmowe.pl podczas rozmowy spotkało się z nią aż 48 proc. osób. Część badanych w czasie spotkania rekrutacyjnego obawia się właśnie dyskryminacji z powodu niepełnosprawności.

Główną przyczyną takiej sytuacji może być niska tolerancja i znikoma integralność społeczeństwa polskiego z osobami niepełnosprawnymi. Dużą rolę w tej kwestii odgrywają ogólnie przyjęte stereotypy dotyczące osób dotkniętych inwalidztwem.

Niepokój niepełnosprawnych odnoszący się do rozmów z pracodawcami jest więc w pełni uzasadniony. Dodatkowe wątpliwości tworzą również niska samoocena czy lęk przed zmianą otoczenia.

Wśród pracodawców sytuacja kształtuje się podobnie. Panuje przekonanie, że osoby niepełnosprawne są mniej samodzielne i będą wymagały większej pomocy. Co gorsza, uważane
są one często za niekompetentne i mniej skuteczne w pracy.

Czytaj też: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mają prawo do refundacji składek nawet jeśli spóźnią się z płatnością

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Największy problem dostrzegam w tym,że niektóre fundacje dostają miliony złotych na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych,a większość tej kasy idzie na utrzymanie pracowników fundacji i koszty operacyjne. Czyż nie łatwiej byłoby gdyby PFRON zamiast na mało efektywne projekty (realizowane np.przez ...) przeznaczał środki na dofinansowanie wózków, dofinansowanie pracowadców (bo większość z nich słyszy w PUP-ach,że pięniędzy na dostosowanie/wyposażenie miejsca pracy już nie ma. A na bzdetne projekty są miliony...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.