Niemal wszyscy Polacy są zniechęceni procesem rekrutacji. Co rozczarowuje najbardziej?

Mała ilość ogłoszeń rekrutacyjnych, brak informacji zwrotnej, niepewność wysokości wynagrodzenia - co najbardziej rozczarowuje Polaków w trakcie szukania pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemal wszyscy Polacy są zniechęceni procesem rekrutacji. Co rozczarowuje najbardziej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

5 sie 2015 10:53


Z ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników serwisu Praca.pl wynika, że aż 99 proc. Polaków jest rozczarowanych procesem rekrutacyjnym. Dla 44 proc. kandydatów największym problemem w trakcie szukania pracy jest brak odpowiedzi ze strony pracodawców.

Czytaj też: Szukam pracy: 10 oryginalnych pomysłów na to, jak ją znaleźć

Z badania „Candidate Experience” przeprowadzonego przez Koalicję na rzecz Przyjaznej Rekrutacji w 2014 roku wynika, że jedynie 29 proc. firm dba o to, by każdy kandydat, który przesłał do firmy CV, otrzymał informację zwrotną o przebiegu procesu rekrutacji. A kandydat, który poczuje się źle potraktowany w czasie procesu rekrutacyjnego zdecydowanie mniej skłonny jest do tego, by w przyszłości skorzystać z usług lub produktów firmy, która interesowała go jako pracodawca. Nie poleci też tej firmy swoim znajomym.

Ile mogę zarobić?

W Polsce wysokość wynagrodzenia na danym stanowisku to najczęściej temat tabu. Widełki płacowe w ogłoszeniach podawane są bardzo rzadko, najczęściej zatem kandydat wysyłając CV nie ma żadnej informacji, która pozwoliłaby mu ocenić czy ostatecznie będzie zainteresowany ofertą pracy, którą być może otrzyma.

Ten brak informacji irytuje 22 proc. poszukujących pracy. Z przeprowadzonej przez Praca.pl w 2014 r. ankiety wynika zaś, że aż 89 proc. kandydatów do pracy jest rozczarowanych kwotą wynagrodzenia, jaką proponują im pracodawcy.

Czytaj też: Jak szukać pracy, żeby ją znaleźć? Oto 6 wskazówek

- Z naszych obserwacji wynika, że najczęściej proponowany zakres wynagrodzeń pojawia się w ogłoszeniach z branży IT. Wynika to z dużej konkurencyjności tej branży i zdecydowanie większego zapotrzebowania na specjalistów. Podając kwoty wynagrodzenia, firmy starają się w ten sposób zachęcić kandydatów do aplikowania i jednocześnie skrócić czas rekrutacji zniechęcając tych kandydatów, którzy mają wyższe oczekiwania niż możliwości finansowe firmy. W pozostałych branżach w Polsce podawanie widełek płacowych jest rzadkie, mimo, iż jest to praktyka stosowana w większości krajów zachodnich – wyjaśnia prezes Praca.pl Krzysztof Kirejczyk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.