Niemal co siódmy pracodawca chce podnieść pensje pracownikom

0 0
Niemal co siódmy pracodawca chce podnieść pensje pracownikom
- W dzisiejszych warunkach zmiana pracy przestała wiązać się z przymusem, a jest łączona z poszukiwaniem lepszych opcji zatrudnienia - mówi Krzysztof Inglot z Work Service. (Fot. shutterstock)

• Największym wyzwaniem pracodawców będzie pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanej kadry.
• Tylko 18,6 proc. pracowników obawia się o swoje miejsce zatrudnienia, a co drugi liczy na podwyżkę.
• Co piąty pracujący Polak chce zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia.
• Aż 13,5 proc. firm planuje podwyżki w najbliższym czasie.

Pracownicy już od kilkunastu miesięcy mogą cieszyć się silną pozycją na rynku pracy. – Utrzymująca się niska stopa bezrobocia, rosnący popyt inwestycyjny, konsumpcja i stabilny wzrost gospodarczy, wpływają w ostatnich miesiącach pozytywnie na polski rynek pracy. Pracownicy czują, że ich sytuacja zawodowa jest stabilna, są odważniejsi, nie boją się zmiany zatrudnienia, a przy tym oczekują podwyżek – komentuje Maciej Witucki, prezes Work Service.

Czytaj też: Pracodawcy chcą zatrudniać, ale nie mają kogo

– W tym korzystnym dla pracowników otoczeniu muszą odnaleźć się pracodawcy, którzy deklarują, że ich głównym wyzwaniem będzie utrzymanie pracowników i poszukiwanie nowych. Walka będzie toczyć się głównie o kadrę niższego szczebla. Tego typu rekrutacje otworzy aż 67 proc. pracodawców. Wiele wskazuje na to, że dominować będzie branża budowlana, gdzie pracownik będzie na wagę złota. W związku z nową perspektywą unijną zostanie uruchomionych wiele projektów inwestycyjnych, co zwiększy zapotrzebowanie na nowe kadry. Warto również zwrócić uwagę, że w związku ze spadającym od miesięcy bezrobociem i upowszechnieniem się pracy w Polsce, będzie rosła także jakość oferowanych stanowisk. Rynek kandydata wzmacnia presję płacową, która będzie wymuszać zarówno poprawę wynagrodzeń jak i wykorzystanie pozapłacowych świadczeń pracowniczych – dodaje Maciej Witucki.

Zmiana pracy to już nie przymus

Z „Barometru Rynku Pracy” wynika, że istotnie spadł odsetek Polaków niepokojących się o swoje miejsce pracy – z 28 proc. w 2015 roku do 18,6 proc. w pierwszym kwartale br. (-10 p.p.). Utraty zatrudnienia znacznie rzadziej obawiają się mężczyźni (13,4 proc. wskazań) niż kobiety (24,6 proc.) oraz osoby pracujące na niepełny etat (4,9 proc.).

Jednak nie tylko mniejsza liczba obawiających się utraty pracy wskazuje na rosnącą pewność siebie pracowników. Co piąty pracujący Polak chce zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia. Najczęściej rozważają to osoby młode (35,2 proc. osób w wieku 18-34 lat w stosunku do 17,7 proc. osób w wieku 35-44).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.