Nie muszą mieć doświadczenia, by dobrze zarobić. Oto cała prawda o testerach oprogramowania

Stanowisko testera oprogramowania, do niedawna traktowane jako jedno z najniższych w branży IT, jest obecnie coraz częściej świadomym wyborem i strategią rozwoju zawodowego specjalistów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie muszą mieć doświadczenia, by dobrze zarobić. Oto cała prawda o testerach oprogramowania

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 sie 2014 10:20


Codziennie w sprawach prywatnych i zawodowych korzystamy z urządzeń IT – komputerów osobistych, smartfonów, tabletów i oczywiście z dobrodziejstw Internetu. Pod przyjaznym dla nas wyglądem ekranu kryje się oprogramowanie, logika zaszyta w urządzeniach. Produkcja oprogramowania jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż na rynku, a wśród firm dostarczających takie rozwiązania panuje ogromna konkurencja.

Czytaj też: Walka o informatyków trwa. W ich przypadku nawet doświadczenie nie jest ważne

Przewagą firmy w tej walce może być najszybsze dostarczenie na rynek nowego urządzenia, jego cena lub innowacyjne rozwiązanie, a wszystkie te czynniki muszą mieć odpowiednią jakość i funkcjonalność. I tu dochodzimy do środowiska produkcyjnego oraz rosnącej roli testowania w cyklu wytwarzania oprogramowania. Tester oprogramowania jest stosunkowo młodym zawodem. Wcześniej jego funkcje pełnił programista. Dopiero w ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce rola ta została wyodrębniona i stworzono z niej odrębne stanowisko.

Popyt na testerów oprogramowania rośnie. Stanowisko to jest coraz częściej świadomym wyborem i strategią rozwoju zawodowego specjalistów – komentuje Justyna Mirska, Lider Zespołu IT w firmie doradztwa personalnego Experis, zajmującej się rekrutacją na stanowiska specjalistyczne oraz wyższe.

Czytaj też: 5 lat w IT i 10 tys. na rękę? Jak naprawdę wyglądają i od czego zależą zarobki w branży informatycznej?

Testerem oprogramowania można zostać zarówno jeśli posiada się wykształcenie informatyczne jak i bez takiego przygotowania, co jest możliwe w przypadku testowania funkcjonalnego przy zadaniach związanych ze sprawdzaniem jakości od strony użytkownika. Wtedy ważne są takie kompetencje jak wnikliwość, dokładność, cierpliwość oraz wiedza dziedzinowa np. z zakresu geografii, jeśli pracujemy nad oprogramowaniem do lokalizacji. Stanowisko testera może być zatem pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy w IT, również dla osób, które niekoniecznie posiadają doświadczenie w tej branży – dodaje przedstawiciel Experis.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.