Nie chcesz pracy? Odmów zamiast ignorować telefony

• Większość z kandydatów nie potrafi zrezygnować z procesu rekrutacyjnego lub odmówić przyjęcia oferty.
• Nie wszyscy wiedzą, że coraz więcej rekrutacji realizowanych jest przy pomocy informatycznych systemów i ignorowanie rozmówcy zostanie odnotowane w historii kandydata.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie chcesz pracy? Odmów zamiast ignorować telefony

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

1 lip 2016 14:48


Lepsza kontrpropozycja, warunki niespełniające oczekiwań lub po prostu poczucie niedopasowania do stanowiska – cokolwiek jest przyczyną odrzucenia oferty pracy, o swojej decyzji należy zawsze poinformować rekrutera.

– Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużym przedsięwzięciem i odpowiedzialnością jest nie tylko wybór kandydata, ale także sama organizacja i koordynacja całego procesu rekrutacji. W momencie, kiedy w jakimś przedsiębiorstwie otwarty jest nabór choćby na tylko jeden wakat, HR-owiec musi czasem spotkać się w bardzo krótkim czasie nawet z kilkudziesięcioma aplikującymi. Przejrzenie CV, dopasowanie godzin rozmów kwalifikacyjnych, ewentualne testy dodatkowe czy zaplanowanie i przeprowadzenie kolejnych etapów selekcji to ogrom pracy i zaangażowania. Dlatego to szczególnie ważne, aby – jeśli już na samym początku rekrutacji wiemy, że nie będziemy zainteresowani podjęciem zatrudnienia – poinformować o tym dany dział, firmę czy agencję pośrednictwa – mówi specjalistka HR z agencji pracy GP People Agnieszka Szczypińska.

HR-owcy przyznają, że prawdziwą plagą ostatnich miesięcy są sytuacje, gdy kandydaci wyrażają zainteresowanie udziałem w procesie rekrutacji i umawiają się na rozmowę, jednak ostatecznie na niej się nie pojawiają.

– Kandydatom często wydaje się, że takie jednorazowe zachowanie nie odbije się na ich wizerunku, jednak zupełnie nie zdają sobie oni sprawy, że coraz więcej procesów realizowanych jest przy pomocy informatycznych systemów do rekrutacji i taki fakt zostanie odnotowany w historii każdego kandydata. W przypadku ponownego aplikowana jego szanse znacznie maleją – przestrzega Agnieszka Szczypińska.

Jak odmawiać w klasą?

Jeśli nie chcesz dalej uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym lub odrzucasz zaproponowany etat, nie bój się poinformować o tym niedoszłego pracodawcy wprost. Choć w pierwszym momencie może wydawać ci się, że taka sytuacja będzie dość niekomfortowa dla obu stron, to jeśli swoją odmowę odpowiednio zakomunikujesz, rekruter z pewnością to doceni. Aby tak się stało, należy spełnić kilka podstawowych warunków.

– Przede wszystkim warto postarać się o to, by powiadomić drugą stronę o swojej rezygnacji jeszcze tego samego dnia, w którym otrzymało się propozycję zatrudnienia lub informację o zakwalifikowaniu do kolejnego etapu rekrutacji. To pozwoli oszczędzić czas zarówno zespołu HR-owego, jak i innych kandydatów – mówi Agnieszka Szczypińska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.