NBP: Sektor prywatny zwiększa swój udział w zatrudnieniu

0 0

Udział sektora usługowego w całkowitym zatrudnieniu w IV kwartale 2014 roku minimalnie obniżył się. Za to systematycznie zwiększa się udział sektora prywatnego w zatrudnieniu.

"Udział sektora usługowego w całkowitym zatrudnieniu minimalnie obniżył się w ostatnim kwartale (do 57,9 proc.), mimo długookresowej, wyraźnej tendencji wzrostowej. Zwiększanie udziału usług, charakteryzujących się relatywnie łagodniejszymi dostosowaniami zatrudnienia aniżeli pozostałe sektory, oddziałuje stabilizująco na zatrudnienie w całej gospodarce" - napisano w raporcie NBP.

"Kolejną zmianą, która wynika z tendencji długookresowej, jest systematyczne zwiększanie w zatrudnieniu udziału sektora prywatnego, stanowiącego aktualnie 75,4 proc., czyli o blisko 20 pp. więcej aniżeli przed 20 laty" - dodano.

Autorzy raportu wskazują, że ostatnie pięć kwartałów "zdaje się wzmacniać jeszcze przewagę sfery prywatnej", która w fazie ożywienia zazwyczaj szybciej odbudowuje zasoby pracy.

"Dodatkowo, różnice między sektorami wzmacniają programy oszczędnościowe, realizowane w administracji publicznej. Od początku 2014 r. liczba pracujących w sektorze prywatnym rosła przeciętnie w tempie 2,5 proc. rdr sa, przy czym w ostatnim kwartale tempo wzrostu nieznacznie zwiększyło się (do 2,7 proc. rdr sa). W tym samym czasie liczba pracujących w sektorze publicznym praktycznie nie zmieniła się w porównaniu z 2013 r." - napisano.

"W ujęciu kwartalnym wzrost odnotowano jedynie w sferze prywatnej, a nawet jego nieznaczne przyśpieszenie o 0,2 pp. do 0,7 proc. kdk sa. W tym czasie liczba pracujących w sferze publicznej natomiast minimalnie obniżyła się (o 0,1 proc. kdk sa)" - dodano.

Autorzy raportu NBP zaznaczają, że informacje miesięczne dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw potwierdzają kontynuację umiarkowanej i systematycznej tendencji wzrostowej zapoczątkowanej w połowie 2013 r.

"Wydają się przy tym nieco bardziej optymistyczne aniżeli dane BAEL, w których widać niewielkie spowolnienie dotychczasowego tempa wzrostu. Według odsezonowanych danych poziom przeciętnego zatrudnienia w SP zwiększył się w trakcie 2014 r. łącznie o ok. 56 tys. etatów. Ostatnie dostępne dane za styczeń 2015 r. – obciążone w niewielkim stopniu coroczną aktualizacją próby przez GUS – wskazują przy tym na stopniowe przyśpieszanie dynamiki zatrudnienia w SP, z ujemnego poziomu na początku 2014 r. do 1,2 proc. rdr na początku tego roku" - napisali w raporcie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.