Nauczyciele, zwolnienia: Tysiące nauczycieli straci pracę. Przez niż demograficzny i reformy

Co najmniej 7 tys. nauczycieli już zwolniono. Drugie tyle pójdzie na wcześniejsze emerytury, a 2-3 tys. młodych nauczycieli szkoły nie przedłużyły kontraktów. To efekt niżu demograficznego i zatrzymania sześciolatków w przedszkolach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauczyciele, zwolnienia: Tysiące nauczycieli straci pracę. Przez niż demograficzny i reformy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

10 cze 2016 7:43


W Polsce pracuje ponad 600 tys. nauczycieli. Niż demograficzny spowodował, że w ostatnich latach w szkołach było coraz mniej uczniów. W latach 2012-14 pracę straciło ok. 20 tys. osób - pisze "Gazeta Wyborcza".

Ten rok będzie wyjątkowo trudny, bo do zwolnień wynikających z niżu dojdą te spowodowane wycofaniem się rządu PiS z posyłania sześciolatków do szkół. Wstępne szacunki Związku Nauczycielstwa Polskiego mówiły nawet o 15 tys. nauczycieli, którzy stracą pracę.

Sytuacja nauczycieli nie poprawi się w kolejnych latach szkolnych - zaznacza dziennik. "Zwolnienia będą plagą przez najbliższych 12 lat. Gdy tegoroczne pierwszaki pójdą do czwartej klasy, z powodu mniejszej liczby klas ubędzie godzin dla matematyków, historyków czy nauczycieli przyrody. Potem problem przesunie się do gimnazjów i szkół średnich" - podsumowuje gazeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.