Największy paradoks rynku pracy. Jak mu zaradzić?

Deficyt talentów to problem, z którym borykają się pracodawcy na całym świecie. Dlatego, chociaż firmy mają wolne wakaty, bezrobocie rośnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Największy paradoks rynku pracy. Jak mu zaradzić?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 kwi 2015 6:59


Według badania „Global Talent Competitiveness Index”, przeprowadzonego przez Adecco w porozumieniu z Singapurskim Instytutem Zarządzania Zasobami Ludzkimi problem z niedopasowaniem umiejętności kandydatów do wymagań rynku pracy dotyka pracodawców na calym świecie. Aż 8,4 milionów stanowisk jest nieobsadzonych ze względu na niedopasowanie geograficzne lub edukacyjne.

Z powodu rozwoju nowych technologii problem ze znalezieniem pracy będzie się tylko pogłębiał.

– Jak wskazuje badanie zrealizowane przez Adecco, w Chinach do 2020 r. może zabraknąć 20 milionów pracowników z wyższym wykształceniem. W Indonezji do 2030 r. ta liczba może wynieść aż 113 milionów. W Stanach Zjednoczonych brakuje pracowników na 4,7 mln stanowisk, a w Europie 3,7 mln stanowisk pozostaje nieobsadzonych, w tym w Niemczech brakuje 90 tys. inżynierów – mówi Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.

Czytaj też: Polscy inżynierowie to wielcy specjaliści od procesu produkcji. "Wizytują fabryki w Chinach i USA..."

Na brak inżynierów narzekają również polscy pracodawcy. Zdaniem Tomasza Szpikowskiego, prezesa Bergman Engineering, w Polsce brakuje ok. 12 tys. inżynierów w wielu branżach, m.in. motoryzacyjnej, lotniczej czy energetycznej.

– Jeszcze w latach 2005-2010 pozyskać inżyniera nie było trudno. Teraz to prawdziwe wyzwanie – mówi Aleksandra Zwolnik-Kluba z firmy Mentor Graphics.

Z powodu luki na rynku pracy, firmy decydują się na zatrudnianie świeżo upieczonych absolwentów, mimo że muszą się oni jeszcze wiele nauczyć.

– Od 2005 r. współpracujemy z Politechniką Śląska i stąd pozyskujemy inżynierów. Zatrudniamy ponad 200 osób, z czego 90 proc. załogi stanowią osoby, które skończyły studia na tej uczelni – mówi Aleksandra Zwolnik-Kluba. – Staramy się nawiązywać kontakt ze studentami drugiego czy trzeciego roku studiów. Organizujemy kursy, uczestniczymy w targach pracy, oferujemy staże.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.