Najwięcej bankowców zwolniły warszawskie instytucje finansowe

0 0
Najwięcej bankowców zwolniły warszawskie instytucje finansowe

Banki zwalniają… i zatrudniają, a zwolnieni dyrektorzy szybciej niż inni znajdują pracę – to wyniki badań Lee Hecht Harrison DBM Polska przeprowadzonych wśród 1 200 osób odchodzących z największych instytucji finansowych w wyniku restrukturyzacji 2011-2013.

Modyfikacje modeli biznesowych, fuzje i przejęcia - tak wyglądały ostatnie miesiące w największych bankach w Polsce. Ich efektem były licznie prowadzone restrukturyzacje. Istotne znaczenie dla sytuacji na rynku bankowym w 2012 miało także zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące zasad udzielania kredytów hipotecznych.

Bardziej rygorystyczne warunki spowodowały spadek sprzedaży tego typu produktów, co w konsekwencji wywołało znaczne redukcje zatrudnienia w tym sektorze bankowości: 75 proc. zwolnionych to osoby ze stanowisk specjalistycznych, 15 proc. z kierowniczych, a 10 proc. z dyrektorskich. Redukcje etatów objęły wszystkie działy, ale w największej mierze dotknęły pracowników związanych z back-office oraz sprzedażą.

Niemal połowa osób, które utraciły pracę, pochodziła z województwa mazowieckiego, z czego aż 86 proc. z nich to mieszkańcy Warszawy. Proces restrukturyzacji w dużej mierze objął także mieszkańców województw pomorskiego, małopolskiego i śląskiego.

Nowe modele biznesowe zakładały przesunięcie środka ciężkości z bankowości oddziałowej na zdalną oraz z sektora detalicznego na korporacyjny. W rezultacie konieczne stało się zatrudnienie pracowników posiadających kompetencje umożliwiające rozwinięcie nowych gałęzi biznesu. Banki, które zdecydowały się na redukcję zatrudnienia, równolegle prowadziły zatem procesy rekrutacyjne. Spośród tych, które zwalniały, aż 80 proc. jednocześnie prowadziło procesy rekrutacyjne, głównie na stanowiska sprzedażowe oraz do działów IT.

Warszawa, mimo największej wyrażonej w liczbach bezwzględnych fali zwolnień, nadal pozostaje kluczowym rynkiem pracy w tym sektorze.

„Oczywiście wiąże się to z ulokowaniem centrali wielu banków oraz liczbą ludności, której konsekwencją jest duża liczba oddziałów. Zaskakujący jest fakt, że następne pod względem ilości ofert pracy okazało się województwo pomorskie. Wyjaśniać może to lokalizacja BPO/SSC oraz centrali banków na terenie Trójmiasta. Należy jednak pamiętać, że był to też drugi najbardziej dotknięty restrukturyzacją obszar, ponieważ pracownicy pochodzący z tego terenu stanowili ok. 17 proc. zwolnionych" - podkreślają Katarzyna Młynarczyk i Karolina Szymanek z Lee Hecht Harrison DBM, autorki badań.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.