Najpierw profil bezrobotnego, potem praca

0 0
Najpierw profil bezrobotnego, potem praca

Za dwa miesiące ma dojść do reformy urzędów pracy. Jednym z jej założeń jest profilowanie osób bezrobotnych, tymczasem nie ma jeszcze wypracowanego narzędzia, według którego pośredniaki miałyby dokonywać profilowania. Bezrobotni jeszcze dłużej będą czekali w kolejce za pracą?

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", bezrobotni mają zostać podzieleni na trzy grupy: aktywnych, wymagających wsparcia i oddalonych od rynku pracy. Wciąż jednak nie podjęto decyzji, jak tego rozróżnienia dokonać. Urzędy testują obecnie różne wersje kwestionariuszy.

Jak podaje dziennik, wszyscy aktualni bezrobotni będą musieli zostać sprofilowani w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawę. - W ciągu pierwszego półrocza 2,5 tys. doradców będzie musiało sprofilować ok. 2,1 mln bezrobotnych. Przy takim obciążeniu pracą istnieje ryzyko, że urzędnicy będą dokonywać tego w sposób powierzchowny - mówi dla "DGP" Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Oznacza to również, że bez dodatkowych pracowników w pośredniakach, bezrobotni dłużej będą czekać na oferty pracy, bo urzędnicy skupią swoje działania na profilowaniu, a nie poszukiwaniu miejsc zatrudnienia dla bezrobotnych - alarmuje "DGP".

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • a więc na jednego doradce przypada 840 osób, niech tylko 10 dziennie przyjmie, to mamy maks 3,5 m-ca pracy, mając na uwadze profile (aktywnych, wymagających wsparcia i oddalonych od rynku pracy) nie będzie to skomplikowany proces. Obecnie były chyba dwa profile: bezrobotny i długotrwale bezrobotny. (fatalny podział nowy i stary służący raczej statystyce, nie zaś realnej naprawie problemu) Co wyniknie z takiego podziału? po za kolejna produkcja makulatury i wytworzenia złudzenia postępu? Ryzyko o którym Pan w artykule wspomina, jest zjawiskiem raczej szerokim i to już od wielu lat (powierzchowna realizacja zadania) Więc takie raczej bicie piany, i kosztowna dłubanina w obszarach mało progresywnych, no ale zawsze jest argument aby zwiększyć zatrudnienie w urzędach pracy, i jakiś chwilowy patent na rozładowanie bezrobocia wśród młodych (półroczne staże dla nibydoradców) Z doświadczeń i obserwacji mogę dodać że jakby niektórzy urzędnicy w UP bardziej brali sobie do serca obowiązki i czuli misje w tym a nie odwalali pańszczyznę, byłoby sprawniej, szybciej, efektywniej, taniej.....

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.