Najniższe bezrobocie od 3 lat w Opolu

0 0
Najniższe bezrobocie od 3 lat w Opolu

Z danych urzędu pracy w Opolu wynika, że stopa bezrobocia w regionie, porównując pierwsze półrocza ostatnich 3 lat, jest w tym roku najniższa. W porównaniu z rokiem 2013 największa była w pierwszym półroczu liczba osób, które podjęły pracę, a niższa będących bez pracy.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Renata Cygan podała, że na koniec pierwszego półrocza 2014 roku szacunkowa, wyliczona przez opolski WUP stopa bezrobocia, wyniosła 12,7 proc. Ostatnio porównywalnie niskie bezrobocie - 12,5 proc. - zanotowano na koniec czerwca 2011 roku. Na koniec czerwca 2012 roku bezrobocie na Opolszczyźnie wynosiło 13,2 proc., a na koniec czerwca 2013 roku - 14 proc.

Zdaniem Cygan można uznać, że obecny rok jest dla rynku pracy lepszy od dwóch poprzednich - zarówno w zakresie wspomnianej stopy bezrobocia, jak też liczby osób pozostających bez pracy, liczby ofert pracy dostępnych w urzędach pracy czy liczby funkcjonujących na opolskim rynku firm.

"Zestawiając dane tegoroczne z porównywalnymi danymi na koniec czerwca z dwóch poprzednich lat, widać na Opolszczyźnie duży wzrost liczby podmiotów gospodarczych" - mówiła Cygan.

Czytaj też: Bezrobocie spada, ale miejsc pracy nie przybywa

Podała, że na koniec czerwca 2012 w woj. opolskim zarejestrowanych było nieco ponad 97 tys. firm; na koniec czerwca 2013 było ich już 99,6 tys.; a na koniec pierwszego półrocza tego roku - 100,1 tys. "W odniesieniu do zeszłego roku przybyło nam więc blisko pięćset podmiotów gospodarczych. To też z pewnością sprawia, że sytuacja na rynku pracy jest lepsza i spada poziom bezrobocia. Tworzą się bowiem miejsca pracy, nawet jeśli są to firmy jednoosobowe" - dodała wicedyrektor opolskiego WUP.

Znacznie - bo o ponad 5 tys. - zmniejszyła się też liczba osób zarejestrowanych w opolskich urzędach pracy w porównaniu z pierwszą połową ubiegłego roku. Cygan podała, że o ile na koniec czerwca 2013 roku bezrobotnych w rejestrach opolskich było ponad 50,3 tys., o tyle na koniec czerwca 2014 - niespełna 45,3 tys.

Pytana o napływ ofert pracy w okresie od stycznia do czerwca tego roku, Cygan uznała, że tu także sytuacja się poprawiła i jest najlepsza w ostatnich czterech latach. Powiedziała, że w pierwszym półroczu tego roku do opolskich urzędów pracy wpłynęło 18 574 oferty zatrudnienia. Dla porównania - w pierwszym półroczu 2013 roku było ich 16 375; w analogicznym okresie 2012 roku - 15 388; a do końca czerwca 2011 - 16 354.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.