Najbardziej pożądani pracownicy IT najbliższego roku

Raport Computerworld Forecast 2014 pokazuje, że 32 proc. firm w Stanach Zjednoczonych planuje zwiększenie zatrudnienia w obszarze IT. Mimo, że opracowanie Computerworld dotyczy rynku amerykańskiego, warto przyjrzeć się, jakie umiejętności są najbardziej oczekiwane przez pracodawców i spróbować wyciągnąć wnioski dla polskiego rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najbardziej pożądani pracownicy IT najbliższego roku

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 lut 2014 10:38


Zdaniem autorów raportu, najbardziej pożądani będą pracownicy dysponujący kompetencjami w zakresie programowania i rozwoju aplikacji. Aż 49 proc. dyrektorów amerykańskich firm przepytanych przez Computerworld wskazało, że zamierza zatrudnić takich specjalistów w tym roku.

- Programiści należą do najbardziej poszukiwanych ekspertów - ta tendencja jest niezmienna od kilku lat i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała ulec zmianie. Istotne są zarówno kompetencje, czyli doświadczenie zawodowe, przebyte specjalistyczne szkolenia informatyczne, zdobyte certyfikaty, jak również unikalne umiejętności w zakresie programowania - mówi Aneta Gawęcka-Malec, menedżer szkoleń w firmie Hexcode.

Nadal nie słabnie zainteresowanie specjalistami Helpdesk oraz wsparcia technicznego. Aż 37 proc. firm, które wzięły udział w badaniu, planuje zatrudnić w ciągu najbliższego roku takiego pracownika. Podobnie, jak w USA (wskazania 31 proc. dyrektorów), również w Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszą się specjaliści ds. zarządzania usługami sieciowymi. Ruch danych w sieciach informatycznych gwałtownie rośnie i kształtuje popyt na administratorów sieci i systemów.

Według serwisu eMarketer.com, w 2013 roku liczba użytkowników aplikacji mobilnych sięgnęła 1,3 miliarda. Wpływa to na popularność na rynku pracy specjalistów zajmujących się tworzeniem aplikacji mobilnych oraz zarządzaniem urządzeniami mobilnymi. Według twórców raportu Computerworld Forecast 2014, 27 proc. badanych planuje zatrudnienie specjalisty z takimi kompetencjami. Aplikacje mobilne zyskują coraz większą popularność również w Polsce.

- Polskie firmy mają trudności w znalezieniu deweloperów aplikacji mobilnych na rynku pracy, dlatego, by rozwiązać ten problem, często decydują się na organizowanie wewnętrznych szkoleń pracowników w tym obszarze - mówi Aneta Gawęcka-Malec.

25 proc. badanych dyrektorów amerykańskich firm planuje w najbliższych 12 miesiącach zatrudnienie specjalistów zarządzania projektami. Najczęściej poszukiwani są analitycy biznesowi oraz kierownicy projektów. Wśród kompetencji, które muszą posiadać eksperci w tym obszarze kluczowa jest umiejętność obsługi oprogramowania Microsoft takich jak SharePoint, Excel czy Access.

Ponieważ osoby te prowadzą strategiczne projekty biznesowe, wiele zależy od ich przygotowania zawodowego. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się szkolenia IT dla menedżerów służące podnoszeniu kompetencji w zakresie obsługi tych aplikacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.