Nadchodzi era „zielonych kołnierzyków”. 2,8 mln miejsc pracy

Według raportu Komisji Europejskiej od 2002 r. widoczny jest wyraźny wzrost w zatrudnieniu w sektorze dóbr i usług ekologicznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nadchodzi era „zielonych kołnierzyków”. 2,8 mln miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 wrz 2014 15:22


Na Starym Kontynencie do 2020 r. w powstanie 2,8 mln zielonych miejsc pracy. Nawet 1-procentowy wzrost zatrudnienia w tym sektorze jest w stanie wygenerować od 10 do 20 tys. nowych stanowisk. Zrównoważony rozwój powoli staje się także priorytetem biznesu, a już niedługo wszystkie duże przedsiębiorstwa będą musiały raportować dane na temat swojego wpływu na środowisko.

Czytaj też: Oto najpopoularniejsze praktyki CSR w Polsce. Stosuje je coraz więcej firm

Według raportu opublikowanego przez Worldwatch Institute przy współpracy z Cornell University, na skutek zmian, jakie wiążą się z globalnym zwrotem w kierunku zieloności, schemat zatrudnienia na całym świecie ulega przeobrażeniom.

Czytaj też: Ile spółki z Grupy Azoty przeznaczają na CSR?

W związku z potrzebą zahamowania zmian klimatycznych i poziomu emitowanych odpadów, w wyniku włączenia zasady zrównoważonego rozwoju w procesy modernizacyjne, powstają nowe, zielone stanowiska pracy. Zajmujące je osoby nazywa się potocznie „zielonymi kołnierzykami” (ang. green collar workers). W swojej najszerszej definicji, pojęcie to obejmuje wszystkich pracowników, których działania przyczyniają się do redukcji negatywnego wpływu ludzkiej działalności na środowisko.

O zrównoważonym rozwoju coraz poważniej myśli biznes. Już dziś dla wielu firm wdrażanie ekologicznych rozwiązań jest sposobem zarówno na optymalizację kosztów, jak i budowanie pozytywnego wizerunku. Dlatego organizacje chętnie informują opinię publiczną o wszelkich tego typu aktywnościach, a już niedługo publikacja takich danych stanie się obowiązkowa.

Według dyrektywy uchwalonej w kwietniu br. przez Parlament Europejski, wszystkie firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników będą musiały raportować swoje dane pozafinansowe, w tym społeczne i środowiskowe. Na implementację przepisów kraje członkowskie mają czas do 20 lipca 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.