Nadchodzi era „zielonych kołnierzyków”. 2,8 mln miejsc pracy

0 0
Nadchodzi era „zielonych kołnierzyków”. 2,8 mln miejsc pracy

Według raportu Komisji Europejskiej od 2002 r. widoczny jest wyraźny wzrost w zatrudnieniu w sektorze dóbr i usług ekologicznych.

Na Starym Kontynencie do 2020 r. w powstanie 2,8 mln zielonych miejsc pracy. Nawet 1-procentowy wzrost zatrudnienia w tym sektorze jest w stanie wygenerować od 10 do 20 tys. nowych stanowisk. Zrównoważony rozwój powoli staje się także priorytetem biznesu, a już niedługo wszystkie duże przedsiębiorstwa będą musiały raportować dane na temat swojego wpływu na środowisko.

Czytaj też: Oto najpopoularniejsze praktyki CSR w Polsce. Stosuje je coraz więcej firm

Według raportu opublikowanego przez Worldwatch Institute przy współpracy z Cornell University, na skutek zmian, jakie wiążą się z globalnym zwrotem w kierunku zieloności, schemat zatrudnienia na całym świecie ulega przeobrażeniom.

Czytaj też: Ile spółki z Grupy Azoty przeznaczają na CSR?

W związku z potrzebą zahamowania zmian klimatycznych i poziomu emitowanych odpadów, w wyniku włączenia zasady zrównoważonego rozwoju w procesy modernizacyjne, powstają nowe, zielone stanowiska pracy. Zajmujące je osoby nazywa się potocznie „zielonymi kołnierzykami” (ang. green collar workers). W swojej najszerszej definicji, pojęcie to obejmuje wszystkich pracowników, których działania przyczyniają się do redukcji negatywnego wpływu ludzkiej działalności na środowisko.

O zrównoważonym rozwoju coraz poważniej myśli biznes. Już dziś dla wielu firm wdrażanie ekologicznych rozwiązań jest sposobem zarówno na optymalizację kosztów, jak i budowanie pozytywnego wizerunku. Dlatego organizacje chętnie informują opinię publiczną o wszelkich tego typu aktywnościach, a już niedługo publikacja takich danych stanie się obowiązkowa.

Według dyrektywy uchwalonej w kwietniu br. przez Parlament Europejski, wszystkie firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników będą musiały raportować swoje dane pozafinansowe, w tym społeczne i środowiskowe. Na implementację przepisów kraje członkowskie mają czas do 20 lipca 2015 r.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.