Nadchodzą złote czasy dla specjalistów i menedżerów

63 proc. pracodawców w Polsce planuje rekrutacje na stanowiska średniego i wyższego szczebla w pierwszym kwartale 2014 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nadchodzą złote czasy dla specjalistów i menedżerów

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

20 sty 2014 10:12


15. edycja cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot przyniosła najlepsze od 2008 r. wyniki. 63 proc. pracodawców planuje rekrutację w pierwszym kwartale tego roku, zwolnienia - 14 proc. To również lepsza prognoza od ubiegłorocznej, 14. edycji, w której zatrudnienie planowało 58 proc. pracodawców, a zwolnienia 11 proc.

Złote branże na rynku pracy

Do branż, które przewyższają średnią dla Polski pod kątem dynamiki rekrutacji, a jednocześnie charakteryzują się najniższym odsetkiem pracodawców zwalniających należą: branża SSC/BPO, księgowość i firmy consultingowe, kancelarie prawne, IT-oprogramowanie oraz motoryzacja i lotnictwo - dwie branże, które dołączają do czołów po raz pierwszy od kilku sezonów.

- Sektor SSC/BPO od kilku lat tworzy tysiące miejsc pracy i znacząco wpływa na kształt polskiej gospodarki. Nieustająco duże potrzeby w obszarze nowych technologii są gwarantem atrakcyjnych ofert dla specjalistów i menedżerów IT - mówi Artur Skiba, prezes Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

- Niespodzianką jest duża poprawa kondycji branży motoryzacyjnej - odsetek pracodawców planujących zatrudniać pracowników średniego i wyższego szczebla w tej branży wzrósł aż o 16 punktów procentowych - dodaje.

Zmiany w strukturze

Na znaczne rotacje wskazują dane dla branż: bankowość, ubezpieczenia a także IT-sprzęt oraz telekomunikacja. Tu pracodawcy często deklarowali plany zarówno rekrutacji jak i zwolnień.

- W bankowości na największą skalę poszukiwani będą: doradcy SME oraz menedżerowie ds. zarządzania relacjami z klientem. Z drugiej strony sektor bankowy w Polsce na dużą skalę inwestuje w nowe technologie. Następuje automatyzacja i skracanie procesów obowiązujących w bankach. Spowoduje to spadek zatrudnienia w szeroko pojętym back office - komentuje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.

- Technologie IT oraz telekomunikacja stawiają na innowacyjność oraz inwestowanie w nowe perspektywiczne rynki, tym samym poszerzając swoją ofertę i zasięg geograficzny. To wiąże się z tworzeniem nowych stanowisk pracy i silnym zapotrzebowaniem na nowych pracowników specjalizujących się najczęściej w rozwiązaniach mobilnych i związanych z chmurą. Z drugiej strony nowe działania będą wymagały wprowadzenia zmian w strukturach personalnych, które ułatwią dostosowanie się do wymagań rynkowych - zauważa Aleksandra Kujawa, menedżer Antal IT Services.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.