Na Wyspach coraz mniej bezrobotnych. Spada też liczba wniosków o zasiłek

Liczba bezrobotnych w Wielkiej Brytanii, którzy wnioskowali o przyznanie zasiłku była w styczniu 2014 roku o ponad 330 tys. niższa niż w styczniu 2013 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na Wyspach coraz mniej bezrobotnych. Spada też liczba wniosków o zasiłek

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 wrz 2014 11:33


Jak podaje Sedlak & Sedlak spadek liczby wnioskujących o przyznanie zasiłków był jeszcze bardziej widoczny w porównaniu za styczniem 2012 roku. Wówczas liczba wniosków zmniejszyła się o ponad 400 tys.

Czytaj też: Brytyjczycy chcą wspierać innowacyjność w Polsce

Z danych Office for National Statistics wynika, że wskaźnik Claiment Count (oznaczający liczbę bezrobotnych wnioskujących o zasiłek nazywany Jobseeker’s Allowance) systematycznie spada. W lipcu 2014 roku o Jobseeker’s Allowance wnioskowało tylko niewiele ponad milion osób.


Tak znaczące zmiany w liczbie wnioskujących mogą wynikać ze zmiany wymogów dla osób chcących otrzymywać wsparcie od Państwa w postaci zasiłku. Z powodu zaostrzenia wymagań w 2013 roku odrzuconych zostało ponad 870 tys. wniosków.

Czytaj też: Brytyjscy politycy licytują się na sposoby powstrzymania imigracji

Co równie ważne, sankcje dotknęły nie tylko Brytyjczyków, ale także imigrantów. Przykładowo, imigrant może starać się o zasiłek, jeśli przebywa na terenie Zjednoczonego Królestwa co najmniej 3 miesiące. Tak duża liczba odrzuconych wniosków oraz restrykcyjne wymagania Job Centre mogą skutecznie zniechęcać osoby bezrobotne do ubiegania się o zasiłek.

Należy również zwrócić uwagę na systematyczną poprawę sytuacji na rynku pracy w Wielkiej Brytanii. W okresie kwiecień-czerwiec 2014 roku liczba osób bezrobotnych w wynosiła niewiele ponad 2 mln. Oznacza to spadek w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku o 437 tys.


O zasiłek Jobseeker’s Allowance może wnioskować każdy bezrobotny, który zgłosi się do Job Centre, jest gotowy do podjęcia pracy i aktywnie jej poszukuje. Musi on odwiedzać Job Centre zwykle co dwa tygodnie i dokumentować poszukiwanie zatrudnienia.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku bezrobotny otrzymuje co najmniej 57,35 funtów brytyjskich tygodniowo. Należy tu jednak zaznaczyć, że brytyjski system zasiłków jest o wiele bardziej rozbudowany. Ponadto Jobseeker’s Allowance nie wpływa na inne świadczenia, na przykład dodatek na dzieci (Child Benefit, child tax credit, itp.). Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Katowice 15 listopada 2017

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.