Na Wyspach coraz mniej bezrobotnych. Spada też liczba wniosków o zasiłek

Liczba bezrobotnych w Wielkiej Brytanii, którzy wnioskowali o przyznanie zasiłku była w styczniu 2014 roku o ponad 330 tys. niższa niż w styczniu 2013 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na Wyspach coraz mniej bezrobotnych. Spada też liczba wniosków o zasiłek

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 wrz 2014 11:33


Jak podaje Sedlak & Sedlak spadek liczby wnioskujących o przyznanie zasiłków był jeszcze bardziej widoczny w porównaniu za styczniem 2012 roku. Wówczas liczba wniosków zmniejszyła się o ponad 400 tys.

Czytaj też: Brytyjczycy chcą wspierać innowacyjność w Polsce

Z danych Office for National Statistics wynika, że wskaźnik Claiment Count (oznaczający liczbę bezrobotnych wnioskujących o zasiłek nazywany Jobseeker’s Allowance) systematycznie spada. W lipcu 2014 roku o Jobseeker’s Allowance wnioskowało tylko niewiele ponad milion osób.


Tak znaczące zmiany w liczbie wnioskujących mogą wynikać ze zmiany wymogów dla osób chcących otrzymywać wsparcie od Państwa w postaci zasiłku. Z powodu zaostrzenia wymagań w 2013 roku odrzuconych zostało ponad 870 tys. wniosków.

Czytaj też: Brytyjscy politycy licytują się na sposoby powstrzymania imigracji

Co równie ważne, sankcje dotknęły nie tylko Brytyjczyków, ale także imigrantów. Przykładowo, imigrant może starać się o zasiłek, jeśli przebywa na terenie Zjednoczonego Królestwa co najmniej 3 miesiące. Tak duża liczba odrzuconych wniosków oraz restrykcyjne wymagania Job Centre mogą skutecznie zniechęcać osoby bezrobotne do ubiegania się o zasiłek.

Należy również zwrócić uwagę na systematyczną poprawę sytuacji na rynku pracy w Wielkiej Brytanii. W okresie kwiecień-czerwiec 2014 roku liczba osób bezrobotnych w wynosiła niewiele ponad 2 mln. Oznacza to spadek w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku o 437 tys.


O zasiłek Jobseeker’s Allowance może wnioskować każdy bezrobotny, który zgłosi się do Job Centre, jest gotowy do podjęcia pracy i aktywnie jej poszukuje. Musi on odwiedzać Job Centre zwykle co dwa tygodnie i dokumentować poszukiwanie zatrudnienia.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku bezrobotny otrzymuje co najmniej 57,35 funtów brytyjskich tygodniowo. Należy tu jednak zaznaczyć, że brytyjski system zasiłków jest o wiele bardziej rozbudowany. Ponadto Jobseeker’s Allowance nie wpływa na inne świadczenia, na przykład dodatek na dzieci (Child Benefit, child tax credit, itp.). Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.