Na tropie idealnego pracownika, czyli polowanie na talenty

Poszukiwanie talentów i trudności związane ze znalezieniem odpowiednich osób to problem globalny. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez Michael Page wśród menedżerów oraz dyrektorów HR na świecie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na tropie idealnego pracownika, czyli polowanie na talenty

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 maj 2013 14:50


Wiele firm napotyka problem znalezienia odpowiednich osób do pracy, a połowa dyrektorów działów personalnych na świecie uważa, że znalezienie idealnego kandydata jest „trudne", bądź „bardzo trudne". Świadczą o tym wyniki „Globalnego Barometru HR 2013", badania przeprowadzonego przez firmę doradztwa personalnego Michael Page wśród 4300 menedżerów i dyrektorów HR z całego świata, w tym także z Polski.

Więcej informacji z raportu: HR w 2013 bez tajemnic. Oto najnowszy globalny barometr

- W trakcie spowolnienia gospodarczego pozyskiwanie najzdolniejszych pracowników jest bardzo istotne. To dzięki nim firma nie tylko przetrwa gorszą koniunkturę, ale także wzmocni swoją pozycję na rynku i przygotuje się na szybki rozwój - komentuje te wyniki Paweł Wierzbicki, menedżer wykonawczy w Michael Page.

Jak wygląda sytuacja pozyskiwania talentów w polskich firmach? W naszym kraju odsetek szefów HR uważających proces znajdywania najlepszych kandydatów za trudny jest mniejszy niż na świecie i wynosi 27 proc. Paweł Wierzbicki uważa, że jest to związane z brakiem, w zdecydowanej większości firm, systemów zarządzania poprzez cele oraz pomiarów efektywności pracy i procesów rekrutacji (KPI - key performance indicators).

Dopiero posiadanie tych wskaźników i znajomość celów rekrutacji, może dać odpowiedź, czy była ona łatwa czy trudna.
- Gdy pytam niektóre firmy o cele stawiane przed osobą, która ma dołączyć do organizacji większość ich po prostu nie określa lub wskazuje cele miękkie, bardzo trudne do zmierzenia - zauważa Wierzbicki.

Kiedy i jak mierzyć skuteczność oraz trudność rekrutacji? Po podpisaniu listu intencyjnego z kandydatem, umowy, po zakończeniu okresu próbnego, czy też po 6-12 miesiącach pracy i ocenie wyników nowego pracownika?

- Niestety brak pomiarów efektywności pracy powoduje, że rekrutacje w Polsce ocenia się przede wszystkim poprzez sam fakt zatrudnienia pracownika, a nie poprzez wyniki osiągnięte przez niego po określonym czasie pracy - zauważa ekspert Michael Page.

Z czym jeszcze wiąże się rekrutacja talentów? Przede wszystkim wymaga ona znacznie większej uwagi i przygotowania. Pierwszą trudnością jest znalezienie wybitnych menedżerów. Według badań grupa osób stanowiących najcenniejsze zasoby firm stanowi bowiem tylko ok. 20 proc. wszystkich pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.