Na razie nie ma szans na rynek pracownika

0 0
Na razie nie ma szans na rynek pracownika
Rynek pracownika pojawia się dopiero wtedy, gdy stopa bezrobocia osiąga poziom 7-8 proc. - mówi Karolina Sędzimir (fot.fotolia)

Z 11,5 proc. w końcu grudnia 2014 r. do nawet 10,5 proc. na koniec br. może zdaniem ekspertów zmniejszyć się stopa bezrobocia. Dzięki lepszej koniunkturze najwięcej miejsc pracy przybędzie w usługach i handlu.

Biorąc pod uwagę średnią z 12 prognoz analityków dla "Dziennika Gazety Prawnej" sytuacja wygląda nieco mniej optymistycznie. Jak szacują, stopa bezrobocia wyniesie 10,9 proc. W takim wypadku armia bezrobotnych zmalałaby o 110 tys. osób - do 1,7 mln Polaków.

Niemniej to i tak lepszy wynik niż w założeniach do budżetu na ten rok, gdzie bezrobocie wynosi 11,8 proc.

Z wszystkich prognoz wynika zaś, że wciąż będziemy mieli rynek pracodawcy. "Rynek pracownika pojawia się u nas dopiero wtedy, gdy stopa bezrobocia osiąga poziom 7-8 proc." - zauważa ekonomistka PKO BP Karolina Sędzimir.

Według ekspertów w br. wielu znajdzie etat w handlu. "Zwiększające się zatrudnienie spowoduje wzrost Funduszu Płac. To z kolei poskutkuje mocniejszą konsumpcją prywatną" - mówi główny ekonomista Pekao Marcin Mrowiec.

Przybędzie też pracy w usługach. Jak zauważa Mrowiec, w Polsce zatrudnienie w nich nie jest tak wysokie jak w krajach bardziej rozwiniętych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.