Na pomoc rekruterom. Powstało nowe narzędzie selekcji kandydatów

Co zrobić, aby proces zatrudniania do pracy nie był aż tak czasochłonny? Rozwiązanie jest jedno, a jest nim: idealny kandydat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na pomoc rekruterom. Powstało nowe narzędzie selekcji kandydatów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 wrz 2014 10:37


- Wyobraźmy sobie taką sytuację. Firma „x” szuka nowego pracownika. Musi on posiadać określone wykształcenie, kompetencje i umiejętności. „X” zamieszcza więc swoje ogłoszenie o pracy na różnych portalach i w różnych mediach. W ten sposób, dociera ono do setek osób. Niestety, tylko znikomy procent odbiorców, nadaje się tak naprawdę do tej pracy. Musimy przecież pamiętać, że każde stanowisko – mimo podobnych podstaw – zawsze trochę się różni - mówi Paweł Rusek z portalu MediaCV.

Czytaj też: Stosy CV to wynik nie tylko błędów kandydatów, ale też rekruterów

- W jednej firmie, project manager będzie miał nieco inny zakres obowiązków, niż „kolega” pełniący tą samą funkcję w innym miejscu. Dlatego też, widząc setki ofert, szukający pracy wysyłają swoje CV hurtowo. W ten sposób tworzy się błędne koło: kandydaci nie widzą idealnego dla nich stanowiska, rekruterzy- idealnego kandydata, a proces rekrutacji zupełnie niepotrzebnie przedłuża się. Właśnie dlatego stworzyliśmy naszego idealnego kandydata – mówi Paweł Rusek z portalu MediaCV.

Czytaj też: Rekrutacja na czas, czyli większa skuteczność w krótszym czasie

Projekt wspierany przez UE

„Idealny Kandydat” to narzędzie powstałe w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu MediaCV. Środki pochodzą z programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego "Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość" i pozwoliły autorom projektu rozwinąć wielopoziomowy portal rekrutacyjny. Ma on pomagać nie tylko osobom szukającym pracę, ale przede wszystkim – rekruterom.

Czas rekrutacji skrócony do minimum

- Narzędzie „Idealny Kandydat” ma na celu znaczne skrócenie opisywanego procesu rekrutacji. Jak to działa? To bardzo proste. Jako przykładowa firma, rejestruję się na mediacv.pl i zakładam profil wspominanego Idealnego Kandydata. Uwzględniam w nim cechy i umiejętności, które są na oferowanym przeze mnie stanowisku najbardziej potrzebne. Z drugiej strony, osoby szukające pracy, również rejestrują się na naszym portalu, wypełniają odpowiednie kryteria oraz zamieszczają swoje CV – w tym także w atrakcyjnej formie video CV. W międzyczasie, odpowiednio zaprojektowany silnik wyszukiwania filtruje bazy danych - tłumaczy Paweł Rusek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.