Na 86 mln pracujących Rosjan, 46 mln pracuje w szarej strefie

0 0
Na 86 mln pracujących Rosjan, 46 mln pracuje w szarej strefie

Połowa mieszkańców Rosji w wieku produkcyjnym zatrudniona jest w szarej strefie gospodarki. Co więcej, poziom ich kwalifikacji jest niski - powiedziała wicepremier Olga Gołodiec. Specjaliści alarmują, że generuje to znaczne straty dla rosyjskiej gospodarki.

- Obecnie nasz rynek pracy jest praktycznie nieuregulowany - powiedziała Gołodiec w środę na konferencji zorganizowanej w moskiewskiej Wyższej Szkole Ekonomii. Według wicepremier 86 mln Rosjan jest zatrudnionych w różnych sektorach gospodarki, ale tylko 46 mln z nich pracuje legalnie.

- Nie mamy pojęcia, gdzie zatrudnieni są pozostali - przyznała rosyjska wicepremier. Gołodiec dodała, że ogromna część osób pracujących w szarej strefie wykorzystuje dodatkowo liczne luki podatkowe.

Podobnego zdania są rosyjscy specjaliści zajmujący się zasobami ludzkimi. - Niestety, zatrudnienie w szarej strefie to wciąż duży problem dla naszej gospodarki. Dotyka pracowników, którzy nie są chronieni przez prawo, ale także rząd, dla którego sytuacja ta oznacza mniejsze wpływy z podatków oraz spowolnienie gospodarki - powiedziała dyrektor agencji rekrutacyjnej Kelly Services Jekatierina Gorochowa.

Inni eksperci podkreślają, że rosyjski rynek pracy jest znacznie bardziej transparentny niż jeszcze 10 lat temu. - Wcześniej nawet najlepsze firmy zatrudniały pracowników, nie stosując się do oficjalnych regulacji. Dzisiaj większość z nich przestrzega obowiązujących przepisów prawnych - powiedziała Julia Borozdna z kancelarii prawnej w Moskwie.

Ponadto dużym problemem na rynku pracy jest niski poziom profesjonalizacji pracowników. - Biorąc pod uwagę większość zawodów, jesteśmy 20 lat wstecz w stosunku do międzynarodowego rynku pracy - oceniła wicepremier Gołodiec.

Sytuację na rynku pracy miała zmienić "mapa drogowa" przygotowana w październiku ubiegłego roku przez Agencję Inicjatyw Strategicznych. Dokument został opracowany w związku z dekretem prezydenta Władimira Putina i zakładał przygotowanie 25 mln miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników do 2020 roku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.