MTU Aero Engines Polska zatrudni 250 osób

W nowej części rozbudowanego zakładu MTU w Jasionce, produkowane będą m.in. elementy do najnowszej generacji silników lotniczych. Docelowo pracę w zakładzie znajdzie dodatkowe 250 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MTU Aero Engines Polska zatrudni 250 osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 lut 2015 10:47


Rainer Martens, członek zarządu grupy MTU ds. technicznych, powiedział w piątek (27 lutego) w trakcie uroczystego otwarcia rozbudowanego zakładu, że polski oddział pełni kluczową rolę w produkcji komponentów do silników lotniczych.

- Głównym celem rozbudowy było zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu i rozwój produkcji nowoczesnych silników GTF (Geared Turbo Fan) - dodał.

MTU Aero Engines Polska rozpoczęła działalność w Jasionce w 2009 roku. Obecnie pracuje tu ponad 500 osób. Produkowane są m.in. łopatki do silników samolotu Airbus A320 i do największego samolotu pasażerskiego na świecie Airbus A380. Do tej pory firma zainwestowała w naszym kraju prawie 370 mln zł.

Nowe silniki lotnicze potrzebują 20 proc. mniej paliwa, wytwarzają 50 proc. mniej hałasu i są o wiele lżejsze. Obecnie niemal wszystkie firmy produkujące samoloty chcą już montować tego rodzaju napędy.

Dyrektor zakładu MTU w Jasionce Krzysztof Zuzak podkreślił, że polski oddział będzie centrum produkcji modułów do wszystkich rodzajów silnika GTF w całym koncernie. - To duży sukces - podkreślił.

Zaznaczył, że dzięki rozbudowie zwiększy się też produkcja łopatek do silników. - Będziemy też partnerem MTU Monachium w zakresie obróbki komponentów wirujących silnika. Wszystko to będzie się odbywać przy rozszerzeniu prac badawczo-rozwojowych w Polsce - mówił Zuzak.

Dyrektor zakładu podkreślił, że rozbudowa nie byłaby możliwa gdyby pracownicy w Polsce nie udowodnili, że potrafią produkować bardzo skomplikowane wyroby na najwyższym poziomie. Dodał, że sukces ten nie byłby możliwy bez dobrej współpracy między pracownikami z Polski i Niemiec. - To nasz wspólny sukces - zaznaczył.

Prezes stowarzyszenia Dolina Lotnicza Marek Darecki powiedział w trakcie uroczystości, że dzięki silnikom nowej generacji GTF linie lotnicze będą w stanie oszczędzić milion dolarów rocznie.

- To bardzo dużo. I okazuje się, że prawie 20 proc. tego najnowocześniejszego silnika pasażerskiego będzie powstawać w Polsce. W mojej firmie - WSK Rzeszów - produkowane będą przekładnie do tego silnika, tu w Jasionce będą powstawać turbiny niskiego ciśnienia. To niezwykłe wydarzenie, bo dziś nie ma kraju, oprócz USA, który byłby w stanie samodzielnie skonstruować, zbudować, a potem obsługiwać duży silnik pasażerski - zaznaczył szef klastra skupiającego firmy z branży lotniczej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

super 2015-06-18 13:39:53

Hehehe jasne-w Polsce to tylko wielka montownia za niewielką kasę a nie żadna współpraca