MTU Aero Engines Polska zatrudni 250 osób

0 0
MTU Aero Engines Polska zatrudni 250 osób
fot. mat. pras.

W nowej części rozbudowanego zakładu MTU w Jasionce, produkowane będą m.in. elementy do najnowszej generacji silników lotniczych. Docelowo pracę w zakładzie znajdzie dodatkowe 250 osób.

Rainer Martens, członek zarządu grupy MTU ds. technicznych, powiedział w piątek (27 lutego) w trakcie uroczystego otwarcia rozbudowanego zakładu, że polski oddział pełni kluczową rolę w produkcji komponentów do silników lotniczych.

- Głównym celem rozbudowy było zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu i rozwój produkcji nowoczesnych silników GTF (Geared Turbo Fan) - dodał.

MTU Aero Engines Polska rozpoczęła działalność w Jasionce w 2009 roku. Obecnie pracuje tu ponad 500 osób. Produkowane są m.in. łopatki do silników samolotu Airbus A320 i do największego samolotu pasażerskiego na świecie Airbus A380. Do tej pory firma zainwestowała w naszym kraju prawie 370 mln zł.

Nowe silniki lotnicze potrzebują 20 proc. mniej paliwa, wytwarzają 50 proc. mniej hałasu i są o wiele lżejsze. Obecnie niemal wszystkie firmy produkujące samoloty chcą już montować tego rodzaju napędy.

Dyrektor zakładu MTU w Jasionce Krzysztof Zuzak podkreślił, że polski oddział będzie centrum produkcji modułów do wszystkich rodzajów silnika GTF w całym koncernie. - To duży sukces - podkreślił.

Zaznaczył, że dzięki rozbudowie zwiększy się też produkcja łopatek do silników. - Będziemy też partnerem MTU Monachium w zakresie obróbki komponentów wirujących silnika. Wszystko to będzie się odbywać przy rozszerzeniu prac badawczo-rozwojowych w Polsce - mówił Zuzak.

Dyrektor zakładu podkreślił, że rozbudowa nie byłaby możliwa gdyby pracownicy w Polsce nie udowodnili, że potrafią produkować bardzo skomplikowane wyroby na najwyższym poziomie. Dodał, że sukces ten nie byłby możliwy bez dobrej współpracy między pracownikami z Polski i Niemiec. - To nasz wspólny sukces - zaznaczył.

Prezes stowarzyszenia Dolina Lotnicza Marek Darecki powiedział w trakcie uroczystości, że dzięki silnikom nowej generacji GTF linie lotnicze będą w stanie oszczędzić milion dolarów rocznie.

- To bardzo dużo. I okazuje się, że prawie 20 proc. tego najnowocześniejszego silnika pasażerskiego będzie powstawać w Polsce. W mojej firmie - WSK Rzeszów - produkowane będą przekładnie do tego silnika, tu w Jasionce będą powstawać turbiny niskiego ciśnienia. To niezwykłe wydarzenie, bo dziś nie ma kraju, oprócz USA, który byłby w stanie samodzielnie skonstruować, zbudować, a potem obsługiwać duży silnik pasażerski - zaznaczył szef klastra skupiającego firmy z branży lotniczej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Hehehe jasne-w Polsce to tylko wielka montownia za niewielką kasę a nie żadna współpraca

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.