MRPiPS: Bezrobocie we wrześniu wyniosło 6,9 proc. To historyczny moment na rynku pracy

We wrześniu 2017 r. bezrobocie wyniosło 6,9 proc.  - podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. - To najlepszy wynik od 1991 r. - powiedziała minister Elżbieta Rafalska
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MRPiPS: Bezrobocie we wrześniu wyniosło 6,9 proc. To historyczny moment na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

5 paź 2017 13:11


• Bezrobocie we wrześniu spadło do 6,9 proc.

• Liczba bezrobotnych na koniec września wyniosła 1,12 mln.

• To o 18,8 tys. mniej niż w sierpniu br. - podało ministerstwo.

- Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 6,9 proc. W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,1 pkt proc. O taki sam wskaźnik spadła stopa bezrobocia w analogicznym okresie rok temu – we wrześniu 2016 roku stopa bezrobocia wyniosła 8,3 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej było to 8,4 proc. Jak widać, stopa bezrobocia we wrześniu br. jest mniejsza aż o 1,4 pkt. proc. niż rok temu - podał resort.

W końcu września br. liczba bezrobotnych wyniosła 1 117,4 tys. osób. W porównaniu do końca sierpnia br. było to o 18,8 tys. osób (1,7 proc.) mniej niż miesiąc temu. Co ciekawe, procentowy spadek liczby bezrobotnych był identyczny, jak w analogicznym okresie roku ubiegłego (wrzesień – sierpień 2016 r.).

Stopa bezrobocia i liczba zarejestrowanych bezrobotnych we wrześniu 2017 r. wg województw (fot.twitter.com/MRPiPS_GOV_PL) Stopa bezrobocia i liczba zarejestrowanych bezrobotnych we wrześniu 2017 r. wg województw (fot.twitter.com/MRPiPS_GOV_PL)

- Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu br. został odnotowany w 15 województwach – najwyraźniej w lubelskim (o 2,5 proc.), lubuskim (o 2,4 proc.), małopolskim i świętokrzyskim (o 2,3 proc.). Tylko w województwie pomorskim odnotowano nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych na poziomie 0,7 proc. - poinformowało ministerstwo.

W projekcie budżetu na 2018 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 7,2 proc. na koniec 2017 r. i spadnie do 6,4 proc. na koniec 2018 r.

-To historyczny moment, to najlepszy wynik od 1991 r. - powiedziała minister Elżbieta Rafalska, która była gościem telewizji wPolsce.pl.

Jak dodała, sytuacja na rynku pracy znacząco poprawia stan finansowy ZUS, którego sytuacja nie była tak dobra od 2001 r. Podkreśliła, że dobra sytuacja na rynku pracy przekłada się na wzrost wynagrodzeń i daje nam większe poczucie bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.