MRPiPS: Bezrobocie w styczniu wyniosło 10,3 proc.

0 0
MRPiPS: Bezrobocie w styczniu wyniosło 10,3 proc.
Według Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w styczniu bezrobocie wzrosło do 10,3 proc. (fot. pixabay.com)

• Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 10,3 proc.
• W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 648,6 tys. osób. To o 85,3 tys. więcej niż w grudniu 2015 r.
• Elżbieta Rafalska, szefowa resortu pracy uspokaja: "Zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat".

W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 648,6 tys. osób. To o 85,3 tys. więcej niż w grudniu 2015 r. Rok wcześniej w analogicznym okresie odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 93,4 tys. (o 5,1 proc.). W skali roku poziom bezrobocia w styczniu zmniejszył się o 270 tys. osób, czyli 14,1 proc.

– Zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat - uspokaja Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ofert pracy nie brakuje

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów blisko 85 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 6,3 tys., czyli 8 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Więcej ofert pracy odnotowano w 12 województwach. Największy wzrost - aż o 60,5 proc. - w województwie podlaskim.

- W ubiegłym roku do urzędów pracy wpłynęło prawie 1,3 mln ofert pracy, czyli prawie o 17 proc. więcej niż w 2014 r. Zmniejsza się także skala zwolnień grupowych ­– mówi Rafalska.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 10,3 proc. i była o 1,6 pkt proc. mniejsza niż przed rokiem. W styczniu ubiegłego roku wyniosła 11,9 proc. W porównaniu do grudnia stopa bezrobocia wzrosła o 0,5 pkt proc.

Jednocyfrowa stopa bezrobocia utrzymuje się wciąż w sześciu województwach. Najniższe jest w woj. wielkopolskim (6,5 proc.), śląskim (8,5 proc.) i mazowieckim (8,7 proc.).

Koniec z jednocyfrowym bezrobociem?

Przypomnijmy, w 2015 roku odnotowaliśmy w Polsce rekordowo niskie bezrobocie. Przełom nastąpił we wrześniu, kiedy stopa bezrobocia spadła poniżej 10 proc. i wyniosła 9,9 proc. – tak dobrze nie było od 2008 r. Potem było zresztą tylko lepiej – w listopadzie GUS odnotował bezrobocie na poziomie 9,6 proc. Teraz jednak resort pracy informuje, że w styczniu bezrobocie przekroczyło 10 proc. Czy ten trend się utrzyma? Według ekspertów to raczej przejściowe kłopoty.

– Według naszych prognoz, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2016 r. spadnie do 9,1 proc. – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service. Zaznacza, że trend spadku bezrobocia w Polsce będzie się utrzymywał, ale jego dynamika będzie nieco wolniejsza niż w mijającym roku.

– Za poprawę będą odpowiadały inwestycje przedsiębiorstw, oczekiwany wzrost popytu krajowego i zagranicznego, spadek stóp procentowych, a także prognozowany przez rząd wzrost PKB w wysokości 3,8 proc. Z drugiej strony nie widzimy już tak dużych zasobów kadrowych na rynku pracy, aby bezrobocie spadało w tym samym tempie, co w ostatnich miesiącach – wyjaśnia.

Również MRPiPS przewiduje, że w lutym sytuacja powinna się unormować.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.