MPiPS: Tak dużego spadku bezrobocia we wrześniu nie było od siedmiu lat

- Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła w Polsce 11,5 proc., w porównaniu z sierpniem oznacza to spadek o 0,2 proc. - poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Spadek ten nastąpił we wszystkich województwach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MPiPS: Tak dużego spadku bezrobocia we wrześniu nie było od siedmiu lat

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 paź 2014 14:58


Jak podało MPiPS, na koniec września w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 824 tys. osób. Liczba bezrobotnych spadła we wrześniu o 30 tys., a od początku roku o 437 tys. osób.

Czytaj też: Żeby urzędy pracy były efektywne, niezbędne są zmiany kadrowe

- Dobrze i cudownie nie jest, gdy bezrobocie jest dwucyfrowe. Nie ma nadmiernej euforii, ale nie mogę się zgodzić na wypowiedzi, które często padają np. z trybuny sejmowej, że nic się nie dzieje w obszarze rynku pracy, że nie ma zmian, że stopa bezrobocia stoi - mówił minister dziennikarzom.

Czytaj też: Reforma urzędów pracy spowoduje spadek bezrobocia?

- Tak dużego spadku bezrobocia we wrześniu nie mieliśmy od siedmiu lat, czyli od rozpoczęcia światowego kryzysu. W poprzednich latach bezrobocie po wakacjach albo rosło, albo nie zmieniało się. To pokazuje, że ożywienie na rynku pracy jest faktem i z optymizmem możemy patrzeć na kolejne miesiące - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wrześniu we wszystkich województwach; największy nastąpił na Mazowszu - o 3,3 tys. O ponad 3 tys. osób zmniejszyło się bezrobocie także w województwach łódzkim i dolnośląskim.

Pracodawcy zgłosili we wrześniu 115 tys. miejsc pracy, o 23 proc. więcej niż w sierpniu i o 57 proc. więcej niż we wrześniu 2013 roku. - Pokazuje to, że jest aktywność polskich przedsiębiorców, że jest chęć do zatrudniania, do tworzenia nowych miejsc pracy - powiedział minister.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że znaczącą rolę odgrywają w tym procesie urzędy pracy, które otrzymały w połowie roku nowe instrumenty. Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia, która weszła w życie w maju, pozwoliła m.in. na premiowanie urzędów pracy za osiągane efekty oraz organizowanie programów dla młodych bezrobotnych.

Dała też pracodawcom szansę na obniżenie kosztów pracy - wprowadzając dofinansowanie za zatrudnianie osób młodych i w wieku 50+.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mee 2014-10-09 16:06:42

bo jeszcze nigdy nie było takiej emigracji i fali samobójstw