Morawiecki w Davos: Globalny biznes chce inwestować w Polsce

0 0
Morawiecki w Davos: Globalny biznes chce inwestować w Polsce
Mateusz Morawiecki rozmawiał z komisarzem UE m.in. o rozszerzeniu inwestycji w zakresie zaawansowanych usług dla biznesu i tworzenia miejsc pracy. (Fot.: PTWP, Piotr Waniorek)

• Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki rozmawiał w Davos przedstawicielami największych światowych korporacji o inwestycjach w Polsce.
• Jego zdaniem światowy biznes jest zainteresowany inwestowaniem nad Wisłą.

Morawiecki w Davos odbył serię spotkań m.in. z komisarzami unijnymi.

- Rozmawiałem m.in. z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem na temat deregulacji, na temat jednolitego rynku europejskiego, na temat wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale również digitalizacji, co jest ważne na unijnej agendzie. Rozmawiałem również z Jonathanem Hillem, komisarzem, który zajmuje się m.in. unią rynków kapitałowych, tematem dla nas ważnym - powiedział.

- Chcemy stworzyć jak najlepsze warunki dla naszych małych i średnich firm. Powiedziałem komisarzowi Hillowi, że w ostatnim czasie rejestrujemy coraz więcej przypadków, w których polskie firmy są dyskryminowane w handlu w krajach tzw. starej Unii Europejskiej, ponieważ stają się na tyle istotnym graczem zachodniej części naszego kontynentu, że niektórym to doskwiera i usiłują blokować konkurencję - dodał.

Jak powiedział, tematem rozmów w Davos jest też przyszłość rynku pracy.

- Nawet jednym z emblematów Davos jest robot. Jak rozumiem, prowadzący to forum chcieli tym samym pobudzić uczestników do myślenia, jak świat będzie wyglądał wtedy, gdy znaczną ilość pracy będą za nas wykonywać maszyny, roboty, komputery. Oprócz dzisiejszych wyzwań geopolitycznych, militarnych, wyzwań bezpieczeństwa, musimy wziąć pod uwagę to wielkie wzywanie przyszłości. Świat musi coraz więcej myśleć o tym, jak solidarnościowo podchodzić do tego tematu - zaznaczył.

3,5 tys. stworzonych miejsc pracy

W Davos Morawiecki spotkał się również z komisarzem UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guentherem Oettingerem.

- Komisarz obiecał przyjechać do Polski, by rozmawiać na tematy gospodarcze, które leżą w jego kompetencjach. Wyraził duże zainteresowanie naszymi planami gospodarczymi, planami inwestycyjnymi - zaznaczył.

Morawiecki odbył też krótką rozmowę z komisarzem UE ds. polityki sąsiedztwa Johannesem Hahnem, która dotyczyła m.in. Ukrainy.

- Rozmawiałem trochę o doświadczeniach Polski wsparcia dla instytucji ukraińskich. To ważne, żeby Ukraina teraz doskonaliła swoje instytucje, w czym Polska ma bardzo dobre doświadczenia - zaznaczył wicepremier.

Dodał, że spotkał się również z prezesami największych światowych korporacji, z którymi rozmawiał o inwestycjach w Polsce - tych, które zostały już zrealizowane, ale także o nowych.

- Rozmawialiśmy m.in. o rozszerzeniu inwestycji w zakresie zaawansowanych usług dla biznesu wielkiego banku międzynarodowego Citi, który już dzisiaj ma 3,5 tys. stworzonych miejsc pracy w Polsce. Rozmawialiśmy o tym, jak rozszerzyć to o kolejne dwa tysiące coraz bardziej zaawansowanych, kompleksowych usług dla biznesu - powiedział.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.