Monitor Rynku Pracy: Polacy przyzwyczaili się do niestabilności zatrudnienia?

0 0

Mimo tego, że wciąż co trzeci Polak obawia się, że jego bieżąca umowa o pracę zostanie zerwana lub nieprzedłużona, to w ostatnim kwartale odczuwał on mniejsze ryzyko utraty pracy, niż było to jeszcze w poprzednim roku.

Szczegółowe dane dotyczące rotacji Polaków na rynku pracy oraz ich odczuć prezentujemy w galerii. 

Jak wynika z sondażu "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad, który jest realizowany co kwartał w 32 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk, tempo rotacji na polskim rynku pracy wzrosło do poziomu najwyższego w badanych krajach europejskich.

Tym samym, po raz pierwszy od roku, wśród polskich badanych spadło poczucie dużego lub umiarkowanego ryzyka utraty pracy. Największe obawy pod tym względem mają osoby starsze w wieku 55-64 lat i młodsze, w wieku 18-24 lat. Obie grupy odczuwają również trudności w dostępie do pracy i zauważają, że często muszą wykonywać pracę, która jest poniżej ich kwalifikacji.

Respondentom u których odnotowano spadek obaw o utratę pracy towarzyszy wzrost przekonania o dostępności interesujących ofert pracy, co czyni Polaków jednym z bardziej optymistycznych narodów pod tym względem (wyprzedzają nas tylko Norwegowie).

Jak tłumaczy Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad, korzystne oceny Polaków mogą wynikać z ich przyzwyczajenia... do trwającej już dłuższy czas niestabilności zatrudnienia.

- Nie zapominajmy też, że rozpoczynający się kwartał należy tradycyjnie do najlepszych w roku obfitując w prace sezonowe - są to krótkotrwałe, mniej stabilne oferty, ale jest o nie bardzo łatwo - podkreśla Słonina.

Ponadto wyniki badania pokazują, że w ostatnim półroczu, co czwarty polski respondent zmienił pracodawcę. Z jakiego powodu? 35 proc. wskazywało na poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia, a 34 proc. podejmowało decyzję o zmianie pracodawcy w wyniku zmian, jakie zaszły w strukturze firmy.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.