Mocne czy modne strony pracownika? Oto słowa, których kandydaci niepotrzebnie używają w CV

0 0
Mocne czy modne strony pracownika? Oto słowa, których kandydaci niepotrzebnie używają w CV
Jakie słowa należy wyrzucić z CV i czym je zastąpić, aby faktycznie wyróżnić się z zalewu aplikacji? (Fot. mat. pras.)

Kandydaci faszerują CV ładnymi, okrągłymi słowami, które kojarzą się z sukcesem i pożądanymi kompetencjami. Z tak przygotowanym życiorysem aplikują o pracę, ale telefon milczy. Dlaczego? Kandydat wpadł w pułapkę opisywania swoich modnych, a nie mocnych stron.

Według badań Antal, najliczniejszą grupę aktywnie szukających pracy stanowią osoby między 31. a 40. rokiem życia (48 proc.), czyli pracownicy mający średnio 12-letni staż pracy. Są to zatem osoby ze sporym bagażem różnorodnych doświadczeń, którymi warto pochwalić się w swoim zawodowym życiorysie.

Tymczasem podczas pisania CV kandydaci ulegają złudzeniu, że warto jest iść za trendami i na siłę próbują napisać to, co – ich zdaniem - rekruter chce przeczytać. Prawda jest jednak taka, że rekruterzy nie marzą o kandydacie idealnym. Świętym Graalem jest kandydat odpowiadający oczekiwaniom na konkretne stanowisko, a nie na każde możliwe, które pojawi się w branży.

Eksperci Antal radzą, jakie słowa należy natychmiast wyrzucić z CV i czym je zastąpić, aby faktycznie wyróżnić się z zalewu aplikacji.

Zarządzanie

- Informacja o tym, że kandydat zarządzał np. projektem bądź zespołem wygląda tak, jakby sam robił niewiele, poza mówieniem innym, co jest do wykonania. Z kolei zarządzanie konfliktem bądź zarządzanie kryzysem brzmi, jakby najpierw dopuściło się do tego, aby rzeczony konflikt lub kryzys powstał, a następnie angażowało się innych do rozwiązania sytuacji – komentuje Karolina Korzeniewska, ekspert Antal ds. rekrutacji w branży ubezpieczeń.

Ogólną informację o „zarządzaniu” warto zastąpić konkretnym przykładem – co kandydat zaplanował, jakie zasoby zaangażował, jaki był rezultat wdrożonego pomysłu, a w efekcie – jakie korzyści dla macierzystej organizacji to przyniosło. Dobrym pomysłem (o ile nie stoi to w sprzeczności z zasadami poufności firmy) jest podzielenie się liczbami - na przykład procentem wzrostu sprzedaży.

Rozwój

Według badania Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" chęć rozwinięcia nowych kompetencji była w 2015 roku najczęstszym powodem zmiany miejsca pracy – kierowało się nią 59 proc. respondentów. To chwalebna motywacja, jednak umieszczenie w CV informacji o samej chęci rozwoju to połowa sukcesu.

Sedno tkwi w określeniu kierunku rozwoju, który obraliśmy. Opisanie kompetencji, które chce się wzmocnić lub zdobyć albo nakreślenie planowanej ścieżki zawodowej to dla rekrutera wyraźny sygnał, że kandydat jest świadomy zdobytego już doświadczenia i wie, co chce osiągnąć aplikując na nowe stanowisko.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • A kto firmie czyta CV z reguła na stanowisko jest już polecona osoba .Jak nie masz znajomości to o prace jest bardzo trudno , tak więc wiele CV trafia do kosza nieczytane. Tylko są ważne ZNAJOMOŚCI i PLECY w myśl zasady ręka ręke myje

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.