Mniej młodych bez pracy na Dolnym Śląsku

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2014 roku liczba osób bezrobotnych w wieku do 25 lat zmniejszyła się o blisko 4,4 tys. W ubiegłym roku w tym samym okresie spadek ten wyniósł jedynie niecałe 1,5 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mniej młodych bez pracy na Dolnym Śląsku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 sie 2014 10:33


Jak powiedziała Krystyna Sołtys z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, tak duży spadek liczby młodych bezrobotnych był możliwy dzięki wyraźnie lepszej koniunkturze na rynku.

"W naszym województwie, zwłaszcza w aglomeracji wrocławskiej, powstaje ostatnio dużo firm outsourcingowych, teleinformatycznych oraz elektronicznych, które zatrudniają przede wszystkim młodych ludzi. Jest także dość dużo innych ofert pracy. Dzięki temu spada też liczba osób w tym wieku, które rejestrują się w urzędach pracy" - dodała Sołtys.

Czytaj też: Młodzi bardzo boją się bezrobocia

Według Edyty Indulskiej-Sałdacz z Wydziału Promocji, Informacji i Pomocy Technicznej Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, młodzi bezrobotni zarejestrowani w Powiatowych Urzędach Pracy mogą liczyć na dużą pomoc z ich strony. Jest to m.in. pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe oraz udział w szkoleniach, zarówno grupowych, jak i indywidualnych - na wniosek bezrobotnego. Mogą również skorzystać ze staży, środków na podjęcie działalności gospodarczej, bonu szkoleniowego, stażowego lub na zasiedlenie.

"Ponadto, pracodawcy tworzący miejsca pracy dla młodych ludzi, mogą skorzystać m.in. z refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, refundacji składek na ubezpieczenia społeczne, pożyczki na utworzenie stanowiska pracy, refundacji składek na ubezpieczenie pracowników" - wyjaśniła Indulska-Sałdacz.

Stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim na koniec maja 2014 wynosiła 12,2 proc., tj. blisko 140,5 tys. zarejestrowanych osób bezrobotnych. Wśród nich liczba młodych osób, które nie przekroczyły 25 lat bez względu na poziom wykształcenia to blisko 19 tys., co stanowi 13,3 proc. ogółu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.