Mniej bezrobotnych w łódzkim

- O 1,1 proc. spadła w ciągu ostatniego roku stopa bezrobocia w Łódzkiem. Na koniec czerwca liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w regionie wyniosła ponad 137,4 tys. osób. To najmniej zarejestrowanych bezrobotnych od grudnia 2011 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mniej bezrobotnych w łódzkim

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 lip 2014 16:58


Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Łodzi wynika, że w czerwcu - w porównaniu z końcem ub. roku - liczba zarejestrowanych bezrobotnych w regionie łódzkim zmniejszyła się o ponad 14,2 tys. - bez pracy pozostawało na koniec czerwca ponad 137,4 tys. osób.

Stopa bezrobocia na koniec maja tego roku wynosiła 13,2 proc. i spadła o 1,1, proc. w porównaniu z majem 2013 roku (wówczas wynosiła 14,3 proc.). Wciąż jednak bezrobocie w Łódzkiem jest wyższe od średniej krajowej (12,5 proc. w maju tego roku). W tym czasie najbardziej znaczący spadek bezrobocia (powyżej 2 proc. ) zanotowano w siedmiu powiatach: tomaszowskim, łowickim, opoczyńskim, pabianickim, pajęczańskim, radomszczańskim i w mieście Skierniewice.

Jak mówiłna konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, po raz pierwszy od grudnia 2011 roku liczba bezrobotnych w regionie spadła poniżej 140 tys. Jego zdaniem, widoczne jest w Łódzkiem odchodzenie kryzysu gospodarczego, ożywienie gospodarki i wzrost liczby zatrudnionych.

Dyrektor WUP w Łodzi Andrzej Kaczorowski podkreślił, że rośnie liczba miejsc pracy zgłaszanych przez pracodawców z urzędach pracy. "To jest znaczący wzrost - o przeszło tysiąc miejsc pracy w regionie w porównaniu z ub. rokiem" - przyznał.

Z danych WUP wynika, że nie są to tylko miejsca pracy uruchamiane na podstawie dotacji z budżetu państwa, czyli z Funduszu Pracy czy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ale również tworzone ze środków własnych pracodawców. "Pracodawca nie uruchamia nowych miejsc pracy, jeśli nie widzi możliwości rozwoju. Wyraźny jest pewien optymizm ze strony pracodawców, że jednak warto inwestować w tej chwili" - dodał Kaczorowski.

W tym roku do maja - w porównaniu z takim samym okresem ub. roku - 335 osób więcej skorzystało w Łódzkiem ze staży, dotacji na podjęcie własnej działalności gospodarczej czy szkoleń. Kaczorowski przypomniał, że w maju weszła w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma m.in. dostosować działania urzędów pracy do indywidualnych potrzeb bezrobotnych i pracodawców.

W czerwcu w ramach naboru ogłoszonego przez ministra pracy i polityki społecznej PUP-y w Łódzkiem otrzymały dodatkowo prawie 8,5 mln zł z Funduszy Pracy. Pieniądze te przeznaczone zostaną m.in. na nowe formy aktywizacji osób do 30. roku życia (bony: szkoleniowy, stażowe, na zasiedlenie czy bon zatrudnieniowy). Zdaniem Kaczorowskiego np. bon na zasiedlenie zwiększy możliwości migracji ludzi, którzy szukają miejsca pracy wokół swojego miejsca zamieszkania, dzięki refundacji kosztów zamieszkania związanych z podjęciem pracy.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.