Młodzi wylatują z pracy z zupełnie innych powodów niż myślą

Niewywiązywanie się z zadań, zdradzanie tajemnic firmowych, a także wykazywanie się większą wiedzą niż przełożony, to nierzadko przyczyny zwolnień młodych pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi wylatują z pracy z zupełnie innych powodów niż myślą

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

4 gru 2013 6:01


Jak wynika z raportu "Dwa światy: Kompetencje przyszłości 2014", opracowanego wspólnie przez Stowarzyszenie ABK i Instytut Liderów Zmian, przeświadczenie młodych na temat powodów utraty przez nich pracy odbiega od prawdziwych powodów, na które wskazują pracodawcy.

Według 86 proc. pracodawców młodzi najczęściej narażają się na zwolnienia z powodu niewywiązywania się z powierzonych im zadań. Drugim, najczęstszym powodem rozstania z młodym pracownikiem jest niedochowanie przez niego tajemnicy służbowej (63 proc.). Trzecim najczęstszym powodem zwolnień są nagminne spóźnienia - wskazuje na nie 63 proc. badanych szefów.

Z kolei zdaniem młodych, najczęściej są zwalniani, ponieważ spóźniają się do pracy (77 proc.). Jednak więcej z nich - niż pracodawców - (68 proc.) ocenia, że może narazić się na utratę pracy z powodu zdradzania tajemnic służbowych.

Jako trzeci powód zwolnień, młodzi wskazali łamanie kodeksu etycznego firmy (67 proc.). Mało który z nich pomyślał o tym, że powodem zwolnienia może być niewywiązywanie się z powierzonych im zadań.

- Menedżerowie z pokolenia X, czyli przeciętni 40, 50-latkowie, często skarżą się, że młodzi nie podchodzą do zadań z należytą powagą i odpowiedzialnością, nie wywiązują się z obowiązków, przywiązując więcej uwagi swoim korzyściom niż dobru firmy - komentuje wyniki badania Monika Iwaniec, ekspert portalu Praca.pl i międzynarodowy trener zarządzania.

- Taka postawa skutkuje nakazowo-dyrektywnym stylem zarządzania, który nie sprawdza się w przypadku pracowników pokolenia Y. Manifestem niezadowolenia staje się spóźnianie do pracy, zdradzanie tajemnicy zawodowej czy niewywiązywanie się z zadań służbowych - dodaje Iwaniec.

Jak wskazują pracodawcy biorący udział w badaniu "Dwa światy: kompetencje przyszłości 2014", młodym brakuje inicjatywy i kreatywności (powód rozstania z pracownikiem podany przez 56 proc. pracodawców). Nie podobają im się również prośby o podwyżki (wskazana przez 22 proc. badanych przyczyna zwolnień).

- Rekruterzy zauważają coraz większą postawę roszczeniową wśród osób młodych, które nie mając doświadczenia, żadnego przygotowania, chciałyby na dzień dobry zarabiać po 4,5 tys. zł brutto albo więcej - mówi Artur Skiba, prezes Antal International w Polsce. - Chciałoby się u młodego człowieka zauważyć większą wolę pokazania, na co go stać, zanim zacznie pytać o to, na jakie korzyści może liczyć. Tymczasem młodzi nawet nie próbują udowadniać, co pracodawca zyska na ich zatrudnieniu. A mogą się wykazać większym zaangażowaniem, ambicjami, czasem ciężką pracą - dodaje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

j-j 2013-12-05 08:44:32

NIEUDOLNY RZĄD PO/PSL TONIE !!! LUDZIE PRACY, POLSKA I POLACY MAJĄ DOŚĆ !!! DOŚĆ OSZUSTW, PIARU, CHAMSTWA, GBURSTWA, AFER, KOLESI, BIEDY, PRYWATYZACJI, KONSOLIDACJI, KOMERCJALIZACJI, BRAKU PRACY ITD. KOLEŻANKI/KOLEDZY CZAS ZABIERAĆ ZABAWKI I SPIER... NA INNĄ PIASKOWNICĘ.

tatazzz 2013-12-04 16:54:50

To co piszesz to było za PRL-u a teraz ,kumoterstwo,rodzina i "mierny ,bierny ale wierny." Upadły wszystkie zasady w pracy.To jest ta ukochana przez niektórych pseudo demokracja.

NiT 2013-12-04 14:10:17

Nie miałem - w czasie ponad 25-cioletniego kierowania blisko dwustu osobowym zespołem naukowo technicznym żadnych podobnych problemów. Po dwóch pierwszych tygodniach pracy każdy znał swoje miejsce, wiedział dlaczego i wiedział, że jeśli będzie dobry, będzie awansował. Jeśli nie u mnie =- bo mnie nie było na to stać - to w zaprzyjaźnionej innej podobnej placówce naukowo badawczej i projektowej, lub w uczelni. Podobnie moi uczniowie.