wnp.pl

Młodzi "wkurzeni" na Polskę. Przez sytuację na rynku pracy

0 0
Młodzi "wkurzeni" na Polskę. Przez sytuację na rynku pracy
fot. flickr

Nie należy łudzić się, że młode pokolenie - mając lepsze perspektywy ekonomiczne w Europie Zachodniej - zacznie wracać z emigracji zarobkowej.

Paweł Grzegorczyk, student UJ i członek zarządu Klubu Jagiellońskiego, powiedział podczas debaty "Młodzi liderzy o przyszłości Europy", która miała miejsce podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że „młode pokolenie jest wkurzone na Polskę”. Wysokie bezrobocie oraz niskie zarobki w stosunku do kosztów życia są katalizatorem emigracji zarobkowej.

Potrzebne jest szybkie zdefiniowanie problemów młodego pokolenia i wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Trzeba pamiętać o perspektywie po 2020 r., gdy skończą się duże środki unijne dla polskiej gospodarki.

Grzegorczyk podkreślił, że Polska, pozbawiona zewnętrznego bodźca w postaci dotacji z UE, a także zmagającą się z problemami demograficznymi i niską innowacyjnością, może znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Kamil Pruchnik, doktorant Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i prezes stowarzyszenia Młodzi Reformują Polskę, przestrzegał, że Polsce może zagrażać zjawisko pułapki średniego dochodu, które stało się przyczyną problemów wielu państw rozwijających się.

Uwolnić energię

Zdaniem Pruchnika, należy uruchomić pakiet działań, które zaczną działać jednocześnie i uwolnią niewykorzystaną energię młodych ludzi. Właśnie ta energia może dać rozwój na kolejne dekady.

Pruchnik zwrócił też uwagę, że młodzi przedsiębiorcy potrzebują odpowiednich instytucji, które służyłyby im wsparciem. Podkreślił, że tacy globalni giganci jak Google czy Facebook u swoich początków też z takiej pomocy korzystali.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.