Młodzi w batalii o pierwszą pracę

W 27 krajach unijnych (bez Chorwacji) bez pracy jest 5,6 miliona młodych ludzi. Najwięcej w Hiszpanii i Grecji, gdzie stopa bezrobocia przekroczyła 50 proc. Jak w tym trudnym okresie radzą sobie polscy absolwenci?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi w batalii o pierwszą pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

5 lip 2013 8:00


Jak wynika z najnowszego badania trendence Graduate Barometer Europe 2013, przeprowadzonego wśród prawie 300 tys. europejskich absolwentów uczelni wyższych, większość z nich poważnie martwi się o swą przyszłość zawodową.

Średni czas znalezienia pierwszego miejsca pracy po zakończeniu nauki zajmuje młodym Europejczykom przy dobrych wiatrach pół roku, przy czym - zanim to nastąpi - muszą złożyć kilkadziesiąt podań w różnych miejscach - wynika z badania przeprowadzonego przez berliński instytut.

Nawet absolwenci szkół biznesowych nie potrafią zbyt szybko odnaleźć się na rynku pracy. Jeszcze w ubiegłym roku, zanim zdobyli pierwszą pracę, rozsyłali ok. 29 CV, w 2013 r. ta liczba wzrosła do 38.

- W Polsce najmniejsze szanse na szybkie znalezienie pracy mają osoby po kierunkach ogólnych, bez znajomości języków obcych oraz wcześniejszego doświadczenia - mówi Iwona Mitros z Grafton Recruitment Polska.

Największe szanse od kilku lat mają studenci kierunków technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT, studenci kierunków ekonomiczno-finansowych, zwłaszcza po tych najbardziej znanych uczelniach oraz absolwenci filologii obcych. Rozwój sektora centrów usług wspólnych spowodował, że zwłaszcza ta ostatnia grupa jest wysoko ceniona na rynku pracy.

Zdaniem Patrycji Plaskiewicz z firmy Architekci Kariery rynek pracy coraz bardziej potrzebuje osób z biegłą znajomością już nie tylko angielskiego i niemieckiego, ale również rosyjskiego, czeskiego, ukraińskiego czy języków skandynawskich.

Język może przydać się również tym, którzy tracąc wiarę we własne siły na znalezienie pracy w swoim kraju, zdecydują się na wyjazd. A osób z takim właśnie zamiarem nie brakuje. Jak wynika z badań  Wielka Brytania jest w dalszym ciągu najbardziej atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej młodych. Tuż po niej są Niemcy ze stopą bezrobocia wśród młodych na poziomie 7,5 proc. W porównania do Grecji, gdzie bez pracy pozostaje 62,5 proc. Niemcy jawią się jako raj.

Jak wynika z badania preferencji migracyjnych, przygotowanego na zlecenie OTTO Work Force, Polacy najchętniej pracowaliby w Niemczech. Na drugim miejscu jest Anglia, następnie kraje skandynawskie, USA, Holandia, Dania i Austria.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.