Młodzi szybciej znajdą pracę w 2015 r.?

Najnowsza edycja Barometru Perspektyw Zatrudnienia pozwala z optymizmem spoglądać na polski rynek pracy w 2015 roku. Szefowie przedsiębiorstw ze wszystkich regionów kraju deklarują chęć zatrudnienia dodatkowych pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi szybciej znajdą pracę w 2015 r.?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

5 sty 2015 15:36


Barometr Perspektyw Zatrudnienia to okresowe badanie przeprowadzane przez agencję Manpower. 750 przedsiębiorców z Polski i ponad 65 tys. z całego świata odpowiedziało na pytania dotyczące przewidywanych zmian w poziomie zatrudnienia firmy. Jak wynika z raportu, polscy pracodawcy po raz siódmy z rzędu deklarują chęć zatrudnienia dodatkowych pracowników. Prognoza zatrudnienia netto na pierwszy kwartał 2015 wynosi +5 proc.

– Raport potwierdza to, co wynika już od pewnego czasu z badań Głównego Urzędu Statystycznego – z każdym miesiącem bezrobocie w Polsce maleje. Optymizm pracodawców może wskazywać na to, że bieżący trend ma szansę utrzymać się dłużej i zapewnić nam okres stabilnej poprawy na rynku pracy. – mówi Marcin Kotus, współzałożyciel Feender.com, portalu gromadzącego oferty praktyk i staży zagranicznych.

Czytaj też: Młodzi nie chcą wybierać szkół zawodowych. Jak to zmienić i wypełnić lukę na rynku pracy?

Według badania, największy optymizm co do wzrostu zatrudnienia notuje się w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 250 osób (+11 proc.), najmniejszy: w małych firmach zatrudniających od 10 do 45 pracowników (0 proc.). Badanie wyróżniło też poszczególne sektory rynku – najczęściej nowych pracowników będą poszukiwać przedstawiciele branży przemysłowej (+9 proc.) oraz handlu (+9 proc.).

Raport dostarcza informacji o przewidywanych wzrostach zatrudnienia nie tylko w Polsce. Badanie objęło rynki pracy w 42 krajach. W 38 z nich pracodawcy spodziewają się wzrostu zatrudnienia.

– W pierwszym kwartale 2015 roku na światowym rynku pracy będzie utrzymywał się klimat umiarkowanego optymizmu. W ujęciu kwartalnym plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w 22 z 42 badanych krajach i terytoriach, a osłabieniu w 12. – podaje Kotus.

Czytaj też: Młodzi żyją na garnuszku rodziców i są leniwi, czy po prostu nie ma pracy?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.