Młodzi szybciej znajdą pracę w 2015 r.?

0 0
Młodzi szybciej znajdą pracę w 2015 r.?
Fot. fotolia

Najnowsza edycja Barometru Perspektyw Zatrudnienia pozwala z optymizmem spoglądać na polski rynek pracy w 2015 roku. Szefowie przedsiębiorstw ze wszystkich regionów kraju deklarują chęć zatrudnienia dodatkowych pracowników.

Barometr Perspektyw Zatrudnienia to okresowe badanie przeprowadzane przez agencję Manpower. 750 przedsiębiorców z Polski i ponad 65 tys. z całego świata odpowiedziało na pytania dotyczące przewidywanych zmian w poziomie zatrudnienia firmy. Jak wynika z raportu, polscy pracodawcy po raz siódmy z rzędu deklarują chęć zatrudnienia dodatkowych pracowników. Prognoza zatrudnienia netto na pierwszy kwartał 2015 wynosi +5 proc.

– Raport potwierdza to, co wynika już od pewnego czasu z badań Głównego Urzędu Statystycznego – z każdym miesiącem bezrobocie w Polsce maleje. Optymizm pracodawców może wskazywać na to, że bieżący trend ma szansę utrzymać się dłużej i zapewnić nam okres stabilnej poprawy na rynku pracy. – mówi Marcin Kotus, współzałożyciel Feender.com, portalu gromadzącego oferty praktyk i staży zagranicznych.

Czytaj też: Młodzi nie chcą wybierać szkół zawodowych. Jak to zmienić i wypełnić lukę na rynku pracy?

Według badania, największy optymizm co do wzrostu zatrudnienia notuje się w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 250 osób (+11 proc.), najmniejszy: w małych firmach zatrudniających od 10 do 45 pracowników (0 proc.). Badanie wyróżniło też poszczególne sektory rynku – najczęściej nowych pracowników będą poszukiwać przedstawiciele branży przemysłowej (+9 proc.) oraz handlu (+9 proc.).

Raport dostarcza informacji o przewidywanych wzrostach zatrudnienia nie tylko w Polsce. Badanie objęło rynki pracy w 42 krajach. W 38 z nich pracodawcy spodziewają się wzrostu zatrudnienia.

– W pierwszym kwartale 2015 roku na światowym rynku pracy będzie utrzymywał się klimat umiarkowanego optymizmu. W ujęciu kwartalnym plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w 22 z 42 badanych krajach i terytoriach, a osłabieniu w 12. – podaje Kotus.

Czytaj też: Młodzi żyją na garnuszku rodziców i są leniwi, czy po prostu nie ma pracy?

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.