Młodzi Polacy mimo, że pracują wciąż nie są stabilni finansowo

Duża część dwudziesto- i trzydziestolatków wciąż nie jest samodzielna finansowo. W większości nie mają stałych umów o pracę, a nawet jeśli je mają, to w dużej mierze korzystają z wsparcia rodziców. Blisko trzy czwarte Polaków do 35 roku życia pracuje zarobkowo. Jednak tylko 29 proc. młodych pracuje w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi Polacy mimo, że pracują wciąż nie są stabilni finansowo

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Katarzyna Walterska)

wnp.pl

27 lut 2014 12:03


Takie są wnioski z badania „Finansowy portret młodych” przeprowadzonych przez Instytut badawczy Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Granica dorosłości i osiągania samodzielności finansowej jest bardzo płynna. Niegdyś wiązała się z ukończeniem edukacji, zdobyciem pracy i założeniem rodziny. Dziś nic nie jest już tak jednoznaczne. Kryzys nadszarpnął stabilność finansową młodych. Wysokie bezrobocie, niskie zarobki i nieprzystosowanie do rynku pracy skutkuje, że dużą część młodych pozostaje na garnuszku rodziców.

- Sytuacja finansowa młodych Polaków jest trudna - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. - To pokolenie ludzi na dorobku, którzy zanim założą rodziny powinni mieć szansę i możliwość na zgromadzenie oszczędności, zakup mieszkania i sprzętów potrzebnych do samodzielnego życia. Niestety nasze badanie pokazuje, że duża część młodych, z powodów finansowych nie może się usamodzielnić. Problemy ze znalezieniem stałego zatrudnienia jest bardzo widoczne wśród najmłodszych. Dlatego aż 60 proc. osób do 25 roku życia, 24 proc. osób od 25 do 30 roku życia i 14 proc. od 31 do 35 otrzymuje wsparcie finansowe od rodziców - dodaje.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.