Młodzi Polacy: Bezrobotni i bierni zawodowo

• Co piąty bierny zawodowo Polak ma mniej niż 25 lat. Nie pracuje, nie szuka pracy i nie jest gotowy do jej podjęcia.
• Chociaż sytuacja młodych na rynku pracy się poprawia, to nadal biernymi pozostaje ok. 2,8 mln z nich, a ponad 230 tys. jest bezrobotna – to co siódmy klient urzędów pracy.
• Największy problem z bezrobotną młodzieżą ma Małopolska, Lubelszczyzna i Podkarpacie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi Polacy: Bezrobotni i bierni zawodowo

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

22 mar 2016 15:51


Z badań BAEL wynika, że w ostatnim kwartale 2015 r. tylko co trzeci młody Polak (33,2 proc. osób 15-25 lat) był aktywny zawodowo, czyli pracował lub - mimo bezrobocia - aktywnie poszukiwał zatrudnienia i był gotowy do jego podjęcia. W grupach starszych ten odsetek wyniósł 85,4 proc. wśród 25-34 latków i 87,7 proc. między 35 a 44 rokiem życia.

Badania wskazują, że główną przyczyną niskiej aktywności młodych Polaków jest odkładanie wejścia na rynek pracy ze względu na kontynuowanie nauki. Osoby poniżej 25 roku życia stanowią aż 20,8 proc. wszystkich biernych zawodowo Polaków, ich liczba w badanym okresie wyniosła prawie 2,8 mln osób.

Z kolei, gdy spojrzymy na wskaźnik zatrudnienia, to poza seniorami (7,5 proc.), wśród młodych jest on najniższy - 26,5 proc.

– Zgodnie z definicją, bierni zawodowo to ci, którzy nie pracują, ani nie poszukują zatrudnienia, jak również nie są gotowi do jego podjęcia. O ile w przypadku 15-latków, którzy też są objęci tym badaniem, nie jest to specjalnie zadziwiające, taka sytuacja wśród 20-latków jest już groźna. Bierność zawodowa młodych stanowi zagrożenie rozwojowe, czyli ma wpływ na przyszłość Polski – mówi Anna Karaszewska, dyrektor generalna Ingeus, firmy specjalizującej się w aktywizacji zawodowej osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, 

Ponad 15 proc. bezrobotnych

Na koniec 2015 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 236 tysięcy młodych Polaków. To i tak nieźle - w latach 90. bywało, że ich liczba przekraczała milion. Prawie połowa (44 proc.) młodych bezrobotnych klientów PUP posiada wykształcenie zasadnicze zawodowe, gimnazjalne lub niższe. Co piąty średnie ogólnokształcące, a 27,7 proc. średnie zawodowe lub policealne. Jednak 18,5 tys., czyli 7,8 proc. młodych bezrobotnych posiada dyplom uczelni wyższej.

Niemniej, w raporcie MRPiPS „Sytuacja na rynku pracy osób młodych w 2015 roku” czytamy, że długość pozostawania bezrobotnym rośnie wraz z wiekiem oraz obniża się wraz z rosnącym poziomem wykształcenia. O ile średni czas bezrobocia na koniec 2015 r. wynosił ponad 12 miesięcy dla całej populacji zarejestrowanych bezrobotnych, to wśród młodych było to niewiele powyżej 7 miesięcy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Szczery 2016-03-29 02:10:05

@Patrycka szczerze życzę powodzenia :) Wiem osobiście że staże są tylko po to aby nabijać kase pracodawcy zwłaszcza takie po których nie ma obowiązku zatrudnienia... Gdyż po 6 miesiącach lub nawet mniej kończy się zazwyczaj przygoda zwana stażem i pózniej dziekuje dowidzenia.. A pracodawcy następnie szukają kolejnego stażysty który będzie tanią siła robocza ale może akurat Ci się uda. Pozdrawiam :)