Młodzi otwierają własne firmy, bo nie chcą mieć nad sobą szefa

0 0
Młodzi otwierają własne firmy, bo nie chcą mieć nad sobą szefa

70 proc. ogółu Polaków ma pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości, a 81 proc. młodych do 30. roku życia, wykazuje pozytywny stosunek do samozatrudnienia. Dlaczego?

Jak wynika ze światowego raportu o przedsiębiorczości Amway 2013, opracowanego we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Monachium i GFK, kluczowym czynnikiem zachęcającym Polaków (szczególnie młodych) do pracy na własny rachunek jest niezależność od pracodawcy i możliwość bycia własnym szefem. Na drugim miejscu stawiają możliwość samorealizacji i wdrażania własnych pomysłów, a na trzecim - możliwość uzyskania dodatkowych dochodów.


– Młode pokolenie nie jest pokoleniem etatowców. To osoby, które mają duże aspiracje, marzenia o własnym biznesie. Najważniejszy dla nich jest rozwój – mówi Katarzyna Bogusz-Przybylska, coach i trener rozwoju osobistego.

Jak podaje "The Telegraph", 80 proc. Brytyjczyków w wieku 16-30 lat myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej. Ich zdaniem ma ona im dać więcej pieniędzy i elastyczności niż etat. 40 proc. z nich zdecydowałoby się pracować na własny rachunek niż za dwukrotnie wyższe wynagrodzenie w korporacji.

Badania Nectar Business dowodzą z kolei, że elastyczna praca jest priorytetem dla większości młodych ludzi, którzy są gotowi poświęcić pieniądze, aby prowadzić preferowany przez siebie styl życia.

- Wielu pracowników, którym trudno jest na dłużej zaaklimatyzować się w korporacji, cechuje przedsiębiorczość, chęć realizowania własnych pasji i odwaga dokonywania tego, czego od dłuższego czasu tak naprawdę pragną, aby w przyszłości nie patrzeć na stracone okazje - mówi Violetta Wróblewska, psycholog, terapeuta TSR, coach w Kreacji Życia.

Najpopularniejszą drogą dla początkujących przedsiębiorców w każdym wieku jest zakładanie firmy w oparciu o detaliczny punkt sprzedaży, następnie branża sztuki i rozrywki, a także hotelarsko-gastronomiczna.

Jednak nie wszyscy młodzi i przedsiębiorczy w Polsce decydują się na założenie własnej działalności i podążanie własną ścieżką.

- Wynika to m.in. z obawy przed porażką. W związku z tym niezwykle istotne jest stymulowanie młodych do zakładania własnych firm poprzez zapewnienie wsparcia ze strony odpowiednich instytucji i organizacji, np. łatwo dostępnych kredytów na rozpoczęcie własnego biznesu, ograniczenia biurokracji, czy edukacji w zakresie przedsiębiorczości – twierdzi Anna Pietrzak, dyrektor naczelna Amway Polska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.