Młodzi już wiedzą, co zrobią po maturze. Wyjadą za pracą...

Główny Urząd statystyczny bije na alarm. Przez emigrację z kraju "uciekają" młodzi ludzie. Przez to do 2050 roku połowa mieszkańców Polski będzie powyżej wieku emerytalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi już wiedzą, co zrobią po maturze. Wyjadą za pracą...

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

3 lis 2014 17:04


Według statystyk rocznie w kraju mamy ok. 400 tys. zgonów rocznie. Liczba ta nie zmienia się od lat. Równocześnie jednak od połowy lat 80. spada liczba urodzeń. W najlepszym okresie na świat przyszło ok. 700 tys. dzieci rocznie. W ubiegłym roku natomiast niecała połowa z tego.

Czytaj też: Młodzi emigrują, bo w Polsce jest za dużo uprzywilejowanych zawodów

Dodatkowym problemem - zwłaszcza dla Śląska - są migracje. W ciągu ostatnich 12 lat z tego powodu rocznie ubywało 1 proc. mieszkańców regionu. Jest to rekordowa liczba w skali kraju.

- W województwie śląskim odnotowano największą liczbę osób wyjeżdżających za granicę. W ubiegłym roku było to ponad 7 tysięcy osób. To o 2 i pół tysiąca osób więcej niż w 2012 roku - mówi Edyta Jasiota, starszy statystyk GUS w rozmowie dla TVS.

Czytaj też: Twarde zderzenie z rzeczywistością. Młodzi mają zbyt wysokie wymagania płacowe

I niewiele wskazuje na to, że trend ten ma się zmienić. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę nastawienie młodych Polaków. W ramach ankiety katowickiego magistratu zapytano maturzystów o ich plany na przyszłość. Przebadano 2500 uczniów z 42 szkół średnich. 38 proc. z nich odpowiedziało, że po maturze zamierza opuścić miasto. Natomiast co czwarty uczeń zadeklarował chęć wyjazdu za pracą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2014-11-04 09:25:14

OOOO MAMY KOLEJNY CÓD NIEUDOLNEGO RZĄDU PO/PSL !!!