Młodym i wykształconym łatwiej o pracę, nawet na etacie

0 0
Młodym i wykształconym łatwiej o pracę, nawet na etacie

Jeżeli skończyłeś właśnie studia, to jest prawie pewne, że szybko zajdziesz pracę, do tego na etacie. Tak wynika z raportu "Młodzi wykształceni, ale bezrobotni. Fakty i Mity" przygotowanego dla Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Autorka analizy, profesor Maria Drozdowicz-Bieć zauważyła, że młodzi wykształceni nie tylko najszybciej znajdują zatrudnienie. Oni też najrzadziej przechodzą do grupy zniechęconych, czyli szukających pracy ponad rok. Jej zdaniem wynika to z cech osobowościowych studentów. Są to najczęściej osoby energiczne, ambitne z otwartymi głowami. Po drugie studiowanie uczy ich elastyczności. Jeżeli na przykład kończą politologię, to wcale nie znaczy, że muszą być politologami.

Czytaj też: Praca tymczasowa to gwarancja terminowej wypłaty wynagrodzenia

Bezrobocie wśród ludzi w wieku 25-29 lat wynosi 10,5 procent. To nieco mniej niż średnia w Unii Europejskiej. Jest to też dobra wiadomość na przyszłość, gdyż biorąc pod uwagę całą populację, tylko co dwudziesta osoba z wyższym wykształceniem jest na bezrobociu.

Badania profesor Drozdowicz-Bieć wskazują też na to, że młodzi i wykształceni wcale tak często nie pracują na umowach śmieciowych. To zjawisko najczęściej spotykane jest wśród ludzi, którzy skończyli tylko szkołę podstawową.

Czytaj też: Uciekają przed ZUS w umowy śmieciowe

Z raportu wynika, że 4/5 ludzi z wykształceniem wyższym ma pracę na etacie. Tylko niecałe 20 procent pracuje na umowach śmieciowych.

Maria Drozdowicz-Bieć próbuje też tłumaczyć młodych ludzi z faktu pracy poniżej swoich kwalifikacji. Jej zdaniem po pierwsze nowy ludzie na rynku pracy mają czasami za duże oczekiwania. Po drugie w ciągu ostatnich 20 lat nasz system edukacyjny wykształcił bardzo dużo ludzi, za czym nie nadążała gospodarka, aby ich wchłonąć. Jej zdaniem z czasem to się będzie jednak zmieniać.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.