Młode firmy mogą wygrać wyścig o najlepszych pracowników. Jak?

0 0
Młode firmy mogą wygrać wyścig o najlepszych pracowników. Jak?
- Pokolenie dzisiejszych 20- i 30-latków chce mieć w pracy realny wpływ na rozwój firmy - mówi prezes Łukasz Krasnopolski (fot.mat.pras.)

• Start-upy mają szansę wygrać z korporacjami walkę o najlepszych pracowników.
• Muszą jednak odrzucić przestarzałą już (w większości z branż) metodę kija i marchewki.
• Dobre pieniądze to tylko pierwszy warunek, który musi zostać spełniony.
• Najlepsi pracownicy, o których biją się korporacje i start-upy, chcą widzieć sens swojej pracy.

Osoby mające doświadczenie w zarządzaniu projektami w korporacjach, ale już znudzone dużą strukturą – bardzo często świetnie odnajdują się w pracy w start-upach. Jak ich do siebie przyciągnąć?

Zrezygnuj z kija i marchewki

Dan Pink w książce „Drive” opisał eksperyment przeprowadzony na dzieciach lubiących rysować. Podzielono je na dwie grupy: pierwszej dano kartki i kredki, aby zaczęły rysować. Drugiej też, ale do tego obiecano nagrodę za wykonanie zadania. Dzieci zaczęły rysować.

Te z grupy pierwszej – tak jak zawsze, gdyż była to ich pasja. W grupie drugiej dzieci pracowały „na szybko”, bardziej niedbale niż zwykle, bo śpieszyły się do obiecanej nagrody… Eksperyment powtórzono jakiś czas później. Dzieci z grupy drugiej już na początku zabawy zapytały, jaką nagrodę otrzymają za rysunek.

Czytaj też: Start-up to biznes, a nie narzekanie i jęczenie o pieniądze?

Nagrody typu „jeśli zrobisz coś, to…”, niszczą kreatywność. Zewnętrzne motywatory mogą znacząco zmniejszyć zainteresowanie samym zadaniem, a pozytywnie stymulują tylko przez pierwsze kilka godzin. Koncentracja na nagrodzie zawęża pole widzenia, tak jak w przypadku rysujących dzieci.

Choć nauka dość jasno wypowiada się o efektywnym motywowaniu, to firmy nadal wykorzystują tradycyjne, niesprawdzające się już metody kija i marchewki. A skupić się powinni na wywołaniu motywacji wewnętrznej.

Daj niezależność

Do wykonywania pracy mocno powtarzalnej zwykle motywują tylko pieniądze, ale w pracy wymagającej własnej inicjatywy – a taką jest zwykle praca w start-upach – dobre pieniądze to tylko pierwszy warunek, który musi zostać spełniony.

Firmy powinny skupić się na wywołaniu motywacji wewnętrznej (fot.mat.pras.)
Firmy powinny skupić się na wywołaniu motywacji wewnętrznej (fot.mat.pras.)

– Po przekroczeniu progu dającego poczucie bezpieczeństwa finansowego, na znaczeniu zyskują możliwość spełniania pasji, atmosfera pracy, sensowność filozofii firmy. Niemal wszystkie polskie i zagraniczne badania pokazują, że pokolenie dzisiejszych 20- i 30-latków chce mieć w pracy realny wpływ na rozwój firmy, dużą niezależność w prowadzonych projektach i zapewniony work-life balance – mówi Łukasz Krasnopolski, prezes firmy To Reforge, specjalizującej się w budowaniu nowych projektów biznesowych i zatrudniającej 80 osób.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.