Minister Rafalska zapowiada szybkie wyłonienie prezesa ZUS

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska była w środę (20 stycznia) pytana przez dziennikarzy o plany związane z powołaniem prezesa ZUS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister Rafalska zapowiada szybkie wyłonienie prezesa ZUS

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 sty 2016 17:05


"Prezes ZUS zostanie powołana przez prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego, czyli ministra rodziny, pracy i polityki społecznej". Indagowana, czy oznacza to, że funkcję tę będzie pełnić kobieta, odparła, że było to przejęzyczenie. Nic nie ukrywam przed państwem - dodała.

Wybór prezesa zgodnie z nową ustawą

Jak wyjaśniła szefowa resortu pracy, zmiana ustawy o służbie cywilnej w kwestii wyboru prezesa ZUS oznacza powrót do procedury wcześniejszej, kiedy to o nominacji na to stanowisko decydował premier, a nie konkurs. Zdaniem minister ta procedura gwarantuje "szybkie wyłonienie prezesa".

Przypomniała, że ustawa wchodzi w życie 23 stycznia, a więc w najbliższym czasie stanowisko to będzie obsadzone. "Uważamy, że ZUS to poważna instytucja, odpowiadająca za wypłaty milionom emerytów i rencistów, dysponująca potężnym budżetem" - mówiła.

ZUS wciąż bez prezesa

ZUS nie ma prezesa od kwietnia ub. r. - wcześniej dymisję złożył Zbigniew Derdziuk, piastujący to stanowisko od 2009 r. Konkurs na obsadę tego prezesa ZUS unieważniono; w efekcie p.o. prezesem ZUS jest członkini zarządu Zakładu Elżbieta Łopacińska.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o służbie cywilnej wyższe stanowiska w służbie cywilnej będą obsadzane w drodze powołania, a nie jak dotychczas konkursu. Oprócz zmian dotyczących służby cywilnej, nowelizacja wprowadza też zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nimi prezesa ZUS ma powoływać premier, na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, złożony po zasięgnięciu opinii Rady Nadzorczej Zakładu. Dotąd premier powoływał prezesa ZUS na wniosek ministra spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.