Minister pracy odwiedził Nowy Sącz. Na koniec lutego stopa bezrobocia sięgnęła tam 19,5 proc.

Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w Nowym Sączu z lokalnymi przedstawicielami władz. Radził, jak walczyć z bezrobociem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister pracy odwiedził Nowy Sącz. Na koniec lutego stopa bezrobocia sięgnęła tam 19,5 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

24 kwi 2013 11:21


Spotkanie, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu dotyczyło głównie zagadnień sytuacji na lokalnym rynku pracy, polityki społecznej, prorodzinnej, a także aktywizacji seniorów.

Sytuacja na sądeckim rynku pracy jest wyjątkowo trudna. Na koniec lutego 2013 r. stopa bezrobocia w Powiecie Nowosądeckim wynosiła 19,5 procent. Dla porównania - w skali całego kraju bezrobocie wynosi 14 procent, a w Unii Europejskiej niecałe 11. Ogółem w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego jest obecnie zarejestrowanych blisko 15 tysięcy bezrobotnych - informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że urzędy pracy powinny być centrum aktywności, a przede wszystkim współpracy z pracodawcami. Zwrócił także uwagę na konieczność zwiększenia roli kształcenia zawodowego.

- Musimy przywrócić prestiż kształcenia zawodowego - przekonywał minister. - W obecnej sytuacji na rynku pracy żaden kierunek studiów czy szkoła nie gwarantuje już zatrudnienia. Konieczne jest także ciągłe doskonalenie i uzupełnianie swoich umiejętności i kwalifikacji. Proponujemy także wsparcie studentom ostatniego roku w celu otwarcia własnej działalności gospodarczej.

Podczas spotkania minister odniósł się także do sprawy pieczy zastępczej. Jak podkreślił jest to niezwykle ważny temat, często niedoceniany przez media i opinię publiczną. Ważną częścią debaty była także polityka senioralna. Zdaniem ministra młodzi ludzie powinni pomyśleć o takich zawodach, jak na przykład opiekun osoby starszej czy też rehabilitant, gdyż społeczeństwo starzeje się i osób z takim wykształceniem będziemy potrzebować coraz więcej.

Minister podkreślił także znaczenie Rady Zatrudnienia jako forum wymiany poglądów i dochodzenia do najlepszych rozwiązań w kwestii lokalnego rynku pracy.

Wiele miejsca w dyskusji zajęła kwestia zmian w Kodeksie pracy, polegające między innymi na wydłużeniu okresu rozliczeniowego do jednego roku. „Zmiany w Kodeksie pracy budzą kontrowersje, ale ja jestem do nich przekonany - zapewniał minister Kosiniak-Kamysz. Dzięki nim zwiększa się szansa na utrzymanie zatrudnienia, a polska gospodarka utrzyma konkurencyjność."

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.