Mimo bezrobocia popyt na kompetencje nie spotyka się z podażą

0 0
Mimo bezrobocia popyt na kompetencje nie spotyka się z podażą

W warunkach wysokiego bezrobocia wiele firm ma trudności z pozyskaniem odpowiednich pracowników - uważa Natalia Pisarek, starszy konsultant w dziale human capital consulting Deloitte.

Zgadza się pani z tezą, że rekrutacja zewnętrzna jest przeszłością?

Natalia Pisarek, starszy konsultant w dziale human capital consulting Deloitte: Niezupełnie. Na pewno firmy nadal będą pozyskiwać pracowników spoza organizacji. Jednakże, jak wynika z badań, rośnie znaczenie rekrutacji wewnętrznej i rozwijania pracowników, którzy są już w organizacji.

Rekrutacja zewnętrzna charakteryzuje się tym, że szukamy pracownika o identycznym lub bardzo zbliżonym profilu. Musimy znaleźć osobę z tej samej branży, podobnego typu organizacji, stanowiska. Bardzo trudno jest wyszukać kogoś takiego, szczególnie w momencie, gdy gama stanowisk ulega rozszerzeniu. Dlatego często warto sprawdzić, czy w naszej organizacji nie ma osób o poszukiwanym profilu. One często nie są przygotowane w 100 proc. i muszą jeszcze czegoś się nauczyć, rozwinąć pewne kompetencje.

Część firm pozwala sprawdzić się swym pracownikom w innych działach.

Tak. Niektóre firmy idą dalej i wprowadzają program rotacji czasowej, czyli możliwość czasowej zmiany pracy na przykład dla pracowników, którzy sądzą, że lepiej sprawdzą się w innym dziale.

Rekrutacja wewnętrzna ma według mnie przyszłość, bo walka o najbardziej utalentowanych pracowników nasila się. Organizacje będą starały się zatrzymać osoby z największą wiedzą i potencjałem. To im starają się stworzyć atrakcyjne warunki rozwoju, wprowadzając programy rozwoju talentów lub plany retencyjne.

Czy rekrutacja wewnętrzna nie jest coraz częściej podyktowana kryzysem i coraz gorszą jakością osób, które przychodzą na rozmowy kwalifikacyjne?

Rzeczywiście jest grupa osób, które mają dość sztywne oczekiwania, na przykład umowę o pracę i gwarancję braku nadgodzin. Ale moim zdaniem nie jest to efekt kryzysu, zawsze znajdą się pracownicy, dla których praca jest odległą pozycją na liście priorytetów.

Mamy paradoks niedoboru mimo nadmiaru. W warunkach bezrobocia wiele firm ma trudności z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Wynika to jednak nie z niższych kwalifikacji lub kompetencji osób pozostających bez pracy, ale z niedopasowania ich kompetencji do tego, czego firmy aktualnie szukają i potrzebują. Po prostu popyt na dane kwalifikacje i kompetencje nie spotyka się z podażą.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.