Mijający rok trudny dla rynku pracy

2013 rok był trudnym rokiem z punktu widzenia rynku pracy; wyraźnie spadł odsetek firm, które chcą zatrudniać nowych pracowników - powiedział prof. UJ Jarosław Górniak, otwierając debatę "Rynek pracy 2013 - zapaść czy chwilowe załamanie?".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mijający rok trudny dla rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 gru 2013 17:32


Prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił IV edycję badania Bilans Kapitału Ludzkiego, podkreślił, że od 2010 roku poziom przedsiębiorstw, które chcą zatrudniać nowych pracowników, był stabilny i oscylował wokół 17 proc., a wiosną 2013 r. spadł do 14 proc. Dodał, że spowolnienie najbardziej widoczne było w branżach: budowlanej i transportowej. Dlatego - jak mówił - zawody robotnicze dają perspektywę zatrudnienia tylko tym osobom, które spełniają oczekiwania pracodawców.

Czytaj też: Coraz mniej ofert na rynku pracy

Z badania Bilans Kapitału Ludzkiego wynika ponadto, że pracodawcy potrzebują mniej pracowników, a ci, którzy chcą zatrudniać, nie mogą znaleźć odpowiednich kandydatów. We wzroście zatrudnienia przeszkadzają koszty pracy i niestabilna sytuacja gospodarcza.

Wnioskom płynącym z badania Bilans Kapitału Ludzkiego jest poświęcona wtorkowa debata. Jej uczestnicy poszukają m.in. powodów rosnących trudności firm w znalezieniu pracowników spełniających ich oczekiwania. Będą się starać także odpowiedzieć na pytanie, czy zmniejszenie zapotrzebowania firm na pracowników zapowiada negatywny trend, czy też jest chwilową reakcją na przedłużające się spowolnienie gospodarcze.

Czytaj też: Pracodawcy ostrożni w oferowaniu miejsc pracy, ale chętni do podwyższania wynagrodzeń

Największe zmniejszenie potrzeb zatrudnienia nastąpiło w województwie mazowieckim (60-proc. redukcja zapotrzebowania na nowych pracowników - o około 75 tys. osób). Jak podkreślają autorzy raportu podsumowującego wyniki badania, "jeśli przyjąć, że Mazowsze jest soczewką skupiającą zmiany gospodarcze zachodzące w całym kraju, to potwierdza to znaczne spowolnienie gospodarki".

Czytaj też: Warszawa zdominowała mazowiecki rynek pracy

Jednocześnie wzrósł odsetek firm, które, chcąc zatrudnić nowe osoby, ale nie mogą znaleźć na rynku kompetentnych kandydatów. Ta prawidłowość powtarza się na przestrzeni ostatnich lat - w 2010 r. i 2011 r. trudności rekrutacyjnych doświadczyło 75 proc. pracodawców, w 2012 r. 76 proc., a w 2013 r. - 78 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.