Microsoft, IBM i Optima rozwijają czerwony dywan przed pracownikami

Zakończenie rekrutacji i zatrudnienie nowej osoby, wcale nie oznacza, że mamy pracownika. Kluczowe są pierwsze tygodnie pracy i onboarding.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Microsoft, IBM i Optima rozwijają czerwony dywan przed pracownikami

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

23 sty 2015 6:20


Wynhurst Group podaje, że w ciągu pierwszych 45 dni zatrudnienia występuje 22-procentowa rotacja, a 50 proc. osób odchodzi w początkowych czterech miesiącach. Trend ten dotyczy także menedżerów (zmieniają oni pracę średnio co 2-4 lata).

Według Corporate Leadearship Council 50 proc. nowo przyjętych kierowników rezygnuje lub jest zwalnianych w okresie pierwszych trzech miesięcy.

Firmy zdają sobie sprawę, że jeśli na początku odpowiednio nie zaopiekują się pracownikiem, to mogą go stracić albo po jakimś czasie sami zwolnić, bo on zupełnie się nie odnajdzie w nowej roli. Dlatego też przykładają coraz większą wagę do programów onboardingowych, które mają na celu nie tylko wdrożenie pracownika w nowe obowiązki, ale też zapoznanie go z zespołem, z kulturą organizacyjną i atmosferą panującą w firmie.

– W mniejszych przedsiębiorstwach, w których pracowałam, rzeczywiście nikt raczej nie interesował się wdrożeniem mnie do obowiązków służbowych. Pamiętam, jak raz szef poinformował mnie, że mam szybko się uczyć, bo zbliża się sezon urlopowy i będę zastępować koleżanki z działu. Tylko że nie było od kogo. Każda była zajęta, nie miała chwili dla mnie. Metodą prób i błędów szukałam rozwiązań, niestety nie zawsze skutecznych. Po dwóch miesiącach złożyłam wypowiedzenie – opowiada o swoich początkach pracy w firmie transportowej Aneta Wojciechowska.

Dlatego też najczęstszym elementem stosowanym w firmach programów onboardingowych jest wyznaczenie osoby, która będzie nieustannie towarzyszyć nowej osobie w pierwszym okresie pracy, odpowiadać na pytania, dzielić się wiedzą, wspierać.

W firmie Optima Logistics Group taką rolę pełni osobisty opiekun, na którego pracownik może liczyć przez pierwsze trzy miesiące pracy. Chodzi o to, żeby nowa osoba w przyjazny sposób mogła poznać specyfikę pracy i strukturę firmy i poczuła się dostrzeżona. Firmy dbają również o szczegóły i miłe gesty.

– Każdy nowicjusz rozpoczynający pracę w Optimie przy pierwszym uruchomieniu komputera otrzymuje komunikat: ,,Cieszymy się, że do nas dołączyłeś!”, który ma wywołać pozytywne emocje i pokazać, że zależy nam na tym pracowniku. Następnie wyświetla mu się specjalnie przygotowana prezentacja, która szczegółowo traktuje o firmie, pełniąc przy tym rolę wirtualnego przewodnika po niej – mówi Adriana Zielińska, HR menedżer w Optima Logistics Group.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.