Michael Page: Jest praca dla finansistów. Firmy potrzebują specjalistów

Blisko połowa średnich i małych przedsiębiorstw potrzebuje teraz ekspertów dysponujących specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami, podczas gdy w poprzednich latach ceniono raczej finansistów z wiedzą ogólną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Michael Page: Jest praca dla finansistów. Firmy potrzebują specjalistów

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 sty 2015 11:00


Minione lata nie były korzystne dla ekspertów finansowych. Mniej osób wybierało ścieżki specjalizacji w ramach finansów i w efekcie mniej ekspertów z poszczególnych dziedzin finansów jest obecnie dostępnych na rynku. Konsekwencje tego trendu odczuwają teraz przedsiębiorstwa. Kurczące się rynki zbytu i zwiększone ryzyko działalności gospodarczej spowodowały bowiem wzrost zapotrzebowania firm na pracowników o wąskich specjalizacjach, dysponujących fachową wiedzą finansową.

Wskazuje na to 51,4 proc. CFO (dyrektorów finansowych) biorących udział w badaniu „Globalny Barometr Dyrektorów Finansowych”, które zrealizowała międzynarodowa firma doradztwa personalnego Michael Page.

Czytaj też: Finansistą w firmie nie musi być matematyk

Problemy z rekrutacją specjalistów do działów finansów

- Według danych z Barometru, obecnie aż 81 proc. dyrektorów finansowych w Polsce i 65,9 proc. na świecie ma trudności w znalezieniu odpowiednich kandydatów do swoich zespołów. Biorąc pod uwagę różnice branżowe, największy optymizm panuje w sektorze energetycznym, gdzie 66,7 proc. respondentów z Polski nie ma problemów z rekrutacją. Najtrudniejszą sytuację ze znalezieniem specjalistów finansowych odnotowują natomiast CFO pracujący w branżach takich, jak: dobra konsumenckie, bankowość oraz telekomunikacja - mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor w Michael Page.

Czytaj też: Bankowość i FMCG. To kręci polskich studentów i tu chcą pracować

Interesujący może być fakt, że starsi respondenci radzą sobie lepiej z procesem rekrutacji. 33,3 proc. polskich dyrektorów finansowych powyżej 50 roku życia deklaruje, że pozyskiwanie nowych talentów jest dla nich łatwym zadaniem. Istotne znaczenie w tym zakresie mają także różnice występujące pomiędzy poszczególnymi regionami na świecie. Najlepsze perspektywy na znalezienie odpowiednich osób do działów finansowych istnieją w regionie Azji i Pacyfiku, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, najgorsze w Ameryce Łacińskiej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.