Michael Page: Firmy będą zatrudniać. Nadciąga wojna o talenty

Globalny Barometr HR firmy Michael Page śledzi zmiany zachodzące w roli, jaką pełnią działy i liderzy HR. Zgodnie z jego wynikami organizacje zmierzają w kierunku nowej wojny o talenty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Michael Page: Firmy będą zatrudniać. Nadciąga wojna o talenty

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

2 paź 2015 10:54


Funkcja HR przechodzi obecnie radykalne zmiany w organizacjach. Z pełnienia przede wszystkim roli administracyjnej, staje się strategicznym partnerem biznesu skoncentrowanym na rekrutacji, rozwoju i zarządzaniu talentami, od których zależy sukces organizacji.

Swoje działania liderzy HR prowadzą pod bezpośrednim nadzorem prezesów lub dyrektorów generalnych lub zarządzających firm, do których według Barometru HR raportuje prawie 2/3 (63 proc.) wyższej kadry menedżerskiej HR na świecie i niemal 3/4 (72 proc.) w Europie.

Wojna o talenty

Raport dostarcza także przekonujących dowodów na to, że organizacje zmierzają w kierunku nowej wojny o talenty. Wyniki badania pokazują bowiem, że prawie połowa (48 proc.) liderów HR na świecie oczekuje zwiększenia zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a prawie jedna trzecia organizacji zwiększyła budżety na rekrutację w ciągu ostatnich miesięcy

Poproszeni o wskazanie najpilniejszych priorytetów, liderzy HR wyróżnili zarządzanie talentami (33 proc. wskazań), szkolenia i rozwój (33 proc.) i pozyskiwanie talentów (32 proc.).

W Europie i na świecie

Globalny Barometr HR wydobywa także na światło dzienne regionalne zróżnicowania dotyczące działów zarządzania zasobami ludzkimi. Na przykład w Europie Kontynentalnej mniej liderów HR (44 proc.) niż na świecie (48 proc.) i na Bliskim Wschodzie (75 proc.) spodziewa się wzrostu zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Różnice pomiędzy Europą a światem widać także na liście priorytetów HR. W naszym regionie otwiera ją zarządzanie zmianą (34 proc.), która globalnie znalazła się na piątym miejscu (27 proc.).

Podobnie jest gdy porównamy branże. Znaczenie rekrutacji w branży technologicznej jest znacznie wyższe niż globalnie. Firmy z tego sektora zdecydowanie częściej jako priorytet określają pozyskiwanie talentów/rekrutację – 45 proc. niż ma to miejsce globalnie – 32 proc.

Wyniki najnowszego Globalnego Barometru HR Michael Page pochodzą z odpowiedzi uzyskanych od ponad 2500 menedżerów HR z 65 krajów świata, w tym ponad 1280 z Europy. Badani reprezentują cały przekrój organizacji z różnych gałęzi gospodarki, w tym m.in.: MSP, organizacje globalne, media, przemysł, dobra konsumenckie, nowoczesne technologie, budownictwo.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.