Miasta zatrudniają opiekunów dziennych

0 0
Miasta zatrudniają opiekunów dziennych
fot.pixabay.com

W Polsce jest 409 opiekunów dziennych, zajmujących się dziećmi do trzech lat. Najwięcej jest ich w woj. opolskim, w czterech regionach nie ma ich wcale - wynika z danych udostępnionych PAP przez resort pracy. Rok wcześniej w całym kraju było 56 opiekunów.

"To bardzo dobrze, że opiekun dzienny wychodzi z podziemia i coraz więcej osób może się dowiedzieć, jak to funkcjonuje. To bardzo dobra forma opieki w sytuacji, gdy mamy małą liczbę miejsc w placówkach opiekuńczo-edukacyjnych" - powiedziała PAP Teresa Ogrodzińska, prezes Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

Nowe formy opieki nad małymi dziećmi - oprócz żłobków również kluby dziecięce oraz opiekunów dziennych - wprowadziła tzw. ustawa żłobkowa z 2011 r.

Opiekunowie dzienni mogą sprawować opiekę nad maksymalnie piątką dzieci w wieku od 20. tygodnia do trzech lat; są zatrudniani przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Opiekę sprawują w swoim domu lub lokalu udostępnionym przez gminę. Wcześniej muszą przejść wielogodzinne szkolenie. Jest ono często finansowe przez gminę lub ze środków UE.

Z zastawienia MPiPS przekazanego PAP wynika, że 9 stycznia 2015 r. funkcjonowało w Polsce 409 opiekunów dziennych; najwięcej w woj. opolskim - 146, mazowieckim - 75. W czterech województwach: kujawsko-pomorskim, podkarpackim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim - nie było ich wcale.

Na koniec 2013 r. - jak wynika ze sprawozdania rządu z wykonywania tzw. ustawy żłobkowej - dziennych opiekunów było 56, w 2012 - 30. Tak jak w przypadku żłobków oraz klubów dziecięcych najwięcej dzieci przebywających pod opieką dziennych opiekunów miało 2-3 lata.

Z danych stołecznego ratusza wynika, że w stolicy działa 17 punktów dziennego opiekuna w 8 dzielnicach (Praga Południe, Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Mokotów, Bemowo, Ochota, Targówek) dla 85 dzieci powyżej pierwszego roku życia. Dzienni opiekunowie są zatrudniani przez prezydenta Warszawy, swoje usługi świadczą w miejskich lokalach, które zostały zaaranżowane wspólnie z rodzicami i dostosowane do potrzeb maluchów. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci opiekun nigdy nie jest z dziećmi sam, rodzice w formie wolontariatu wspierają jego pracę.

Ratusz chce rozwijać tę formę opieki, do 14 stycznia można składać oferty w kolejnym rozpisanym przez miasto konkursie na dziennych opiekunów.

"Ta forma opieki nad małymi dziećmi powinna być w społeczeństwie najbardziej popularna, ale tak się nie dzieje z różnych powodów. Przed wszystkim nie ma tradycji oddawania kilkorga dzieci do obcej osoby" - powiedziała Ogrodzińska. Dodała m.in., że konieczne jest też przygotowanie, wyszkolenie kadry.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.